Yeni İpek yolu genişliyor

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Kuşak ve Yol Girişimi (Belt and Road Initiative) odaklı Avrupa turunun ilk ayağında, geçen perşembe akşamı İtalya’ya geldi.

İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Görüşmelerin ardından Xi Jinping ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin de katıldığı imza töreninde, Kuşak ve Yol Girişimi için bir mutabakat zaptına imza atıldı.

7 MİLYAR EURO DEĞERİNDE ANLAŞMA

İtalyan basınına göre altyapı, turizm, sağlık, e-ticaret ve enerji sektörüne kadar birçok alanı kapsayan anlaşmaların toplam değeri, en az 7 milyar euro olarak hesaplanıyor.

FRANSA VE MONAKO İLE DE GÖRÜŞECEK

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in, Roma’daki temaslarının ardından Sicilya Adası’na geçmesi bekleniyor. Jinping’in Avrupa gezisi, Monako ve Fransa ile devam edecek.

ABD ÇILDIRDI

İtalyan hükümetinin Kuşak ve Yol Girişimi’ne katılma planı ortaya çıktığında, ABD’nin tepkisini çekmişti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü ve Başkan Donald Trump’ın Özel Asistanı Garrett Marquis, “İtalya önemli bir küresel ekonomi ve büyük bir yatırım mekanıdır. İtalyan hükümetinin, Çin’in gösteriş amaçlı altyapı projesine meşruluk kazandırmasına gerek yok.” açıklamasında bulunmuştuç

ÇİN KAYGILANDIRIYOR

ABD ve Avrupa Birliği içinde, Kuşak ve Yol Girişimi ile Çin’in ticari ve siyasi etki alanını genişleterek küresel liderlik mücadelesinde öne geçmeyi amaçladığı yönünde kaygılar bulunuyor. Çin’in bu dev ticaret ve altyapı projesiyle, hassas teknoloji ve kritik altyapı unsurlarının kontrolünü ele geçirebileceği endişesi de dile getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir