Türkiye’yi hedef aldı

2017 yılında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve te-rör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan ve yaklaşık bir yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Deniz Yücel, dün Cumhuriyet gazetesinde yazdığı yazıda Türkiye’de tutuklu bulunduğu dönemde hapishanede iş-kence gördüğünü iddia etti.

Yaklaşık bir yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Yücel, Türkiye’de yargılandığı davaya ilişkin Berlin Tiergarten Asliye Mahkemesi’ne verdiği ifadede, 14 Şubat 2017’de “te-rör örgütü propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlanmalarıyla tutuklandıktan sonra götürüldüğü Silivri Cezaevi’nde ilk günlerde “infaz memurları tarafından dövüldüğünü, tekmelendiğini, hakarete uğradığını ve tehdit edildiğini” öne sürdü.

1 yıl sonra mı aklına geldi?
Hakkında 4 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Yücel’in serbest bırakılmasından bir yıl sonra “iş-kence” gördüğünü ileri sürmesi dikkat çekti.

Türkiye aleyhine her türlü algı operasyonuna destek vermeyi görev edinmiş olan ‘te-rör sevici’ Cumhuriyet gazetesi de Yücel’in akıl almaz hezeyanlarına çanak tuttu. PKK ve FETÖ’nün adeta sözcülüğünü yapan Cumhuriyet, Türkiye’yi uluslararası kamuoyunda zor duruma düşürmek için serbest kalışından 1 sene sonra ‘iş-kence gördüğü’nü iddia eden Yücel’in yazısını yayınlayarak ‘ihanet’ listesine yeni bir ekleme daha yaptı.

Sırtlanlar hemen düğmeye bastı!
Yücel’in Cumhuriyet aracılığıyla iş-kence gördüğünü açıklamasıyla harekete geçen Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’yi İş-kenceye Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne sadık kalmaya çağırma küstahlığında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Alman Sözcü’nün yaptığı açıklamaya cevap verdi. Sözcü’nün, Türkiye’yi İş-kenceye Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne sadık kalmaya çağıran açıklamasının dayanaktan yoksun olduğunu belirten Aksoy, Türkiye’nin iş-kenceye ve kötü muameleye karşı Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa Konseyi’nin bütün sözleşmelerine taraf olduğunu hatırlattı. Türkiye’de kişilerin özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı her mekanın uluslararası mekanizmaların denetimine açık olduğuna dikkat çeken Aksoy, “İş-kenceye karşı sıfır tolerans” politikasının 2003 yılından bu yana titizlikle uygulandığına vurgu yaptı.

“Hiçbir dayanağı yok”
Türkiye’nin her alanda olduğu gibi, iş-kence ile mücadele konusunda da uluslararası yükümlülüklerine uygun hareket ettiğini belirten Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alman resmi ajansında yayınlanan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Türkiye’yi ilgili BM Sözleşmesi’ne sadık kalmaya davet eden açıklamasının hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Zira açıklamaya konu şahsın iddiaları zamanında ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca araştırılmış ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir. Ülkemiz, tüm iş-kence ve kötü muamele iddialarını titizlikle soruşturmakta ve bu alandaki şeffaf tutumunu her vesileyle ortaya koymaktadır. İş-kence suçunda zamanaşımı da 2013’te kaldırılmıştır. Türkiye’yi karalamaya çalışan bu tür asılsız iddiaların resmi makamlarca ciddiye alınmasını ayrıca manidar buluyoruz.”

yeniakit.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir