Türkiye’nin hamlesi İsrail ve BAE’yi şaşırttı

Enteresan. İsrail Suudi Arabistan’ın istikrarından yana. Diplomatik hiçbir ilişkisinin olmadığı bir ülkenin istikrarını savunuyor, İsrail Başbakanı.

Netanyahu’nun umurunda olan Suudi Arabistan değil aslında. İsrail’in işbirliği yapıp oldu bitti politikalarla çıkar sağladığı düzenin ortağı da Suudi Arabistan değil.

Ortada bir grup var. İsrail ile BAE bu grubun başı. Bir de onların ortakları var. ABD Başkanı Trump’ın damadı Jareed Kushner ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman.

Kaşıkçı krizinde suç, nasıl top yekun Suudi Arabistan’a ait değilse, İsrail-BAE önderliğindeki bu grubun Kudüs başta olmak üzere Ortadoğu’daki oldu bitti politikalarında da Suudi Arabistan yönetimini bütünüyle sorumlu ilan edemeyiz.

İsrail ve BAE’nin kurduğu bir düzenek var. Trump’ı damadı vasıtasıyla yönlendiriyorlar. Suudi Arabistan’ı da benzer şekilde veliaht üzerinden kontrol altına almaya kalktılar.

Bu düzenekte İsrail-BAE ikilisinin kullandığı bazı yöntemler de var. Para da vaat ediyorlar güç de. Bunu yaparken teknolojik istihbarat araçlarını devreye sokup, “senin düşmanların, şunlar şunlar, dostların da bunlar, bak tüm iletişim bilgileri bunları gösteriyor” argümanlarını devreye sokuyorlar.

Kaşıkçı cinayeti işte böyle bir düzeneğin sonucu olarak ortaya çıktı. Ama hesap edemedikleri bir şeyler oldu. Türkiye’yi de bu kumpasın içerisine sokup suçlamak niyetindeyken, Türkiye masayı tersine çevirdi, Netanyahu da o masanın altında kaldı.

Kaşıkçı krizinde en son konuşan İsrail oldu. Başından beri hiç konuşmayan ise BAE. Yakında belki BAE’den de Netanyahu’nun yaptığı gibi bir açıklama gelebilir.

Çünkü Türkiye, tüm bu ağı deşifre etti. Kaşıkçı cinayetinde kimlerin parmağı var, kimler yönlendirme yapmış ortaya çıkardı. İpin ucunu çekince de İsrail ve BAE işbirliği afişe oldu.

O nedenle Netanyahu, Suudi Arabistan’ın istikrarından bahsediyor. Müslümanların en kutsal birinci ve ikinci mekanlarına ev sahipliği yapan “hadim-ul Haremeyn” olan Suudi Arabistan’ın istikrarını, Müslümanların en kutsal üçüncü mekanı olan Mescid-i Aksa’yı işgal edip, ortadan kaldırmak suretiyle sinagoga çevirmeye çalışan İsrail destekliyor, buradan bakınca mesele daha iyi anlaşılıyor, sanırım.

Haber 7 / Taha Dağlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir