Türkiye süper güç oluyor

Fütüristler 2060-2100 yılları Avrupa birçok ülkenin kaos ortamına gireceğini ve Türkiye’nin ise bu sürede petrolün değerini kaybetmesiyle birlikte bölgede en büyük güç halini geleceğini belirtiyor.

Fütüristlere göre dünya 2060-2100 yılları arasında tarihin en büyük kaos ortamını yaşayacak. Nüfusun görülmemiş oranda arttığı, kaynakların tükenmek üzere olduğu, iklim değişikliğinin hayatı kâbusa çevirdiği bu yıllar insanlık için adeta bir dibe vuruş dönemi olacak

İklim değişikliği nedeniyle sular altında kalan ülkelerinden ya da tamamen çölleşen vatanlarından kopup kendilerine yeni bir yaşam alanı arayan milyonlarca ‘iklim göçmeni’ dünyanın en büyük göçmen krizinin yaşanmasına sebep olacak. 2080’e kadar göçmen krizi sürecek.

Milyonlarcası kendilerine yeni yaşam alanı ararken ölecek. Ekvator çevresindeki ülkelerin tamamı yok olacak. 2100 yılında dünya bugünkünden çok çok farklı bir hal alacak. Bu 40 yıllık süreç dünyanın yeniden şekillenmesi açısından daha önce tarihte görülenlerden çok daha yıkıcı olacak. Bu kaos ortamı sonucu ortaya çıkacak olan savaşlar, ekolojik felaketler ve hastalıklar nedeniyle on milyonlarca kişi hayatını kaybedecek.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ

Göçmenlerin hedefi olacak olan Avrupa’da İspanya, İtalya ve Yunanistan’da milliyetçi fikirler güçlenecek ve aşırı sağcı hükümetler kurulacak. Bu da kaosun daha da büyümesine sebep olacak. Avrupa Birliği’nin dağılmasının ardından kıtada su ve tarım kaynaklarının nasıl paylaşılacağı konusunda büyük çekişmeler yaşanacak. Ortadoğu ise tam bir bataklık haline gelecek.

Birkaç ülke dışında tüm yönetimler kaosa teslim olacak. Bugün çok değerli görülen şirketler 24 saatte batacak duruma gelebilecek. Birçok hükümet vatandaşlarının isyan hareketleri ile devrilecek, liderler değişecek. Türkiye, petrolün değerini kaybetmesiyle birlikte bölgede en büyük güç halini alacak. Sınırlarını kapatacak ve sahip olduğu nükleer silahlar ile caydırıcı bir bölgesel güç olacak.

YENİ SÜPERGÜÇ KANADA

Dünyanın en batısında ise ABD’nin ekonomik olarak gerilemesiyle yeni süpergüç Kanada yükselecek. ABD ile Kanada arasında çekişmeler artacak. Güneydeki Amerikan eyaletlerinde nüfus yapısı tamamen değişecek. Gıda sıkıntısı bu bölgede yoğun olarak yaşanacak ve İç Savaş döneminden bu yana görülmemiş düzeyde çatışmalar yaşanacak. Çin ve Hindistan ekolojik ve demografik sorunlar yüzünden gerileyecek.

Güney Pasifik ve Hint Okyanusu’ndaki ada ülkeleri tamamen yok olacak. Vatandaşları Avustralya’ya göç etmek zorunda kalacak. Kanada, Rusya, İzlanda ve İskandinav ülkeleri küresel ısınmadan en olumlu etkilenen ülkeler olacak. İklim koşulları bu ülkelerde çok da ılımlı hale gelecek. Bu da zenginleşmelerini sağlayacak. İngiltere, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ada ülkeleri ise ana karalardan koparak kendi kendilerine yeten bir yapıya bürünüp kaostan sıyrılacak.

HAYAL ÖTESİ GELECEK

Dünyamız 4.5 milyar yaşında. Araştırmalar, ilk 2.8 milyar yılda Dünya’da oksijen bulunmadığını, tek bir canlı hücrenin bile bu dönemde olmadığını gösteriyor. İlk canlının ortaya çıkışı ise yaklaşık 500 milyon yıl öncesine işaret ediyor. Tüm bunları düşününce yaklaşık 80-90 yıl olan insan ömrü ne kadar kısa geliyor değil mi?

Şu an çocuk yaşlarda değilseniz, siz de hayatta olan milyarlarca insan gibi 22’nci yüzyılı, yani 2100’lü yılları görmeden yaşama gözlerinizi yumacaksınız. Peki bizden sonra hayat nasıl olacak? 2500 yılında dünya ne kadar değişecek? İnsanlık 3000’li yılları görecek mi? Hayal gücünüzü geniş tutun, 10.000 yılına kadar dünyamız ayakta kalabilir mi? Peki ya 100.000? Daha da ötesini düşünün…Kıyamet ne zaman kopar bilinmez ama 1 milyon yıl sonra neler olacak?

Gelecek bilimciler işte bu sorulara yanıt vermenin çabasında… Hem günümüz verilerini hem de hayal güçlerini kullanarak bizden sonraki nesillerin nasıl bir dünyada yaşayacağı sorusuna yanıt arıyorlar.

Bunun için bir araya geldikleri platforma da ‘Future Timeline’ (Gelecek çizelgesi) adını verdiler.

YAKIN GELECEK ÖNGÖRÜLERİ

Gelecek bilimciler, büyük olasılıkla şu an hayatta olanların da tanıklık edeceği zaman dönemine dair tahminlerini yıllara göre hazırladıkları bir liste halinde yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir