Türkiye Rusya ilişkileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti sonrası yurda dönerken, uçakta bulunan gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde, Esad rejimi tarafından Suriye’de Türk askerlerine yapılan saldırı vardı.

“REJİM İÇİN BUNUN SONUÇLARI OLACAK”

Gerçekleştirilen saldırının, İdlib mutabakatının açık bir ihlali olduğunu ve Rejim için bunun sonuçları olacağını söyleyen Erdoğan, “Operasyonların bunlara (Esad rejimi) ciddi bir ders olduğu kanaatindeyim ama durmayacağız, aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz. Askeri gözlem noktalarımız tabii ki orada hayati rol oynuyor ve yerlerinde kalacaklar. Gerekli tahkimatlar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA İLE ÇA-TIŞMAYA GEREK YOK”

Rusya ile şu aşamada bir ça-tışma ya da ciddi çelişki içerisine girmesine gerek olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı, “Rusya ile şu aşamada bir ça-tışma ya da ciddi çelişki içerisine girmemize gerek yok. Rusya ile çok ciddi stratejik girişimlerimiz var.” dedi.

İdlib’de yaşananlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“76 REJİM ASKERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

“Bu attığımız adımın ardından da orada 76 civarında rejim mensubunu etkisiz hale getirdik. Bunların büyük bir kısmı ölm-üş durumda, belli bir kısmı yaralı. Fakat Rus tarafına da bunun bütün bilgilerini de koordinatları ile birlikte arkadaşlarımız verdiler. Başta Milli Savunma Bakanımız olmak üzere Genelkurmay Başkanımız, Kuvvet Komutanlarımız yaralı askerlerimizi hastanelerde ziyaretlerini yaptılar. Askeri gözlem noktalarımız tabi ki orada hayati rol oynuyor ve yerlerinde kalacaklar. Gerekli tahkimatlar da bunun için yapılıyor.

“YENİ BİR GÖÇ DALGASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

İdlib’de yeni bir savaşa, sivil kat-liamına ve göç dalgasına müsaade edemeyeceğimizi de onlara bildirdik. Bugün de Dışişleri Bakanımız, Rus mevkidaşı Lavrov’la bir görüşme yaptı. Hem sahada hem de masada gerekli adımları atıyoruz. İdlib konusunda uluslararası toplumun da sorumluluk üstlenmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir