Türkiye o ülkeye tank üretecek

Anlaşma tamamlandı… Türkiye o ülkeye tank üretecek… Endonezya Kara Kuvvetleri için Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretim ve İş Birliği Sözleşmesi imza töreni, 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2019) bulunan FNSS standında yapıldı.

Tören Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Agus Setiadji’nin şahitliğiyle yapıldı. Özel savunma şirketi FNSS Üst Yöneticisi (CEO) Nail Kurt ile Endonezyalı PT Pindat Üst Yöneticisi (CEO) Abraham Mose anlaşmayı imzaladı.

SERİ ÜRETİM ORTAKLAŞA

Seri üretim iki firma tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek ve Endonezya Kara Kuvvetleri’ne teslimatı yapılacak. Anlaşma 18 tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor.

ZORLU TESTLERDEN GEÇTİ

Teknoloji transfer modeli ile aracın tasarımı, geliştirmesi ve 2 prototipin üretimi tamamlanması yaklaşık iki yıl sürdü. Üretilen prototipler hem Türkiye’de hem de Endonezya’da zorlu testlere tabi tutuldu.

Kaplan MT (Harimau) bu testleri başarı ile tamamlayıp Endonezya Ordusu tarafından sertifikasyon verilen ilk orta ağırlık sınıfı tank olarak seri üretime hak kazandı.

Bu özelliğiyle dünya pazarında bir kullanıcı tarafından kalifiye edilerek sertifikalandırılan tek orta ağırlık sınıfı tank özelliğini de taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir