Detaylar ortaya çıktı

Esed rejimi, İran mi-lisleri ve Rus güçlerinin İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik hunhar sal-dırısında detaylar netleşiyor. Yeni Şafak’ın haberine göre sal-dırı önceki gün saat 13:25’te başladı. Rejim ve destekçileri Cebel Zaviye bölgesindeki Balyun’da bulunan Türk birliklerine karadan, birden fazla bölgeden ro-ket ve top mermisi yağdırmaya başladı. Atışlar 15 dakika boyunca aralıksız devam etti. Bölgeye 150’yi aşkın ro-ket mermisi düştü. Ro-ketli sal-dırılar sonrası 13:40’ta hava bom-bardımanı başladı. Yerel kaynaklara göre Rus uçakları bölgeye intikal eden bir konvoy ile Türk askerinin bulunduğu eski belediye binasını hedef aldı. Cebel Zaviye yakınlarındaki Balyun’da bulunan belediye binası, uçaklardan atılan 3 füzeyle yıkıldı. Bina içinde çok sayıda Mehmetçik şe-hit düştü.

10 uçak sal-dırdı
Askerleri enkaz altından çıkarmak isteyen bir grup Mehmetçik ise sal-dırıların devam etmesi üzerine yakınlardaki başka bir binaya sığındı. Mehmetçikler, sığındıkları bu binada da sal-dırıya uğradı. Bina, Rus uçakları tarafından hedef alındı. Vurulan son binada da şe-hit düşenler ve enkaz altında kalanlar oldu. Bom-bardımanda çok sayıda askeri araç da kullanılamaz hale geldi. Yerel unsurlardan harekât merkezlerine gönderilen raporlarda Türk askerlerine bom-ba yağdıran uçakların Rusya Federasyonu ve Su-riye rejimi uçakları olduğu belirtildi. Uçakların ‘milliyetleri belli olmasın diye’ birden fazla havaalanından kalkış yaptığı ve sal-dırılara katılan uçak sayısının 10 adet olduğu iddia edildi.

Yaralıları halk taşıdı
Türk halkını infiale sürükleyen eylem sonrası şe-hit ve yaralıların tahliyesi de hayli zor oldu. “İçeride tek bir şe-hit bile kalmasın” emri alan TSK unsurları ile Beyaz Baretliler’e ait ambulanslar yoğun bom-bardıman nedeniyle bölgeye bir süre ulaşamadı. Yaralıların tahliyesi için gönderilmek istenen helikopteri Ruslar vurmakla tehdit etti. Enkaz altındaki askerlerimizin imdadına ilk olarak bölge halkı yetişti. Yoğun a-teşe rağmen yaralıları bölgeden tek tek çıkaran halk, kendi imkanları ve araçlarıyla Mehmetçikleri Türkiye sınırına kadar taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir