Trump’tan açıklama geldi

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan te-rör saldırısı sonrası çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası ilk büyük tepkiyi Türkiye verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kat-liama sert tepki gösterdi.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Christchurch’te camilere yönelik korkunç te-rör saldırılarını şiddetle kınıyorum” dedi.

İNGİLTERE VE KRALİÇE’DEN AÇIKLAMA

İngiltere te-rörle mücadele şefi tarafından yapılan açıklamada, her zaman Yeni Zelandalı meslektaşlarına destek vermeye hazır oldukları vurgusu yapıldı. Ülkedeki camilerde güvenlik önlemlerinin artırılacağı söylendi. İngiliz polisi, saldırının ardından tüm camilerin etrafında devriye atma kararı verdi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden 49 kişi için üzüntülerini ve taziyelerini bildirdi.

BEYAZ SARAY VE TRUMP’TAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen te-rör saldırısını şiddetle kınadığı belirtildi. Yapılan açıklamada cami saldırısı, nefret eylemi olarak nitelendirildi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada “Camilere yönelik saldırı sonrası Yeni Zelanda halkına en samimi duygularımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. 49 masum insan şuursuzca öld-ürüldü ve birçoğu da yaralandı. ABD, Yeni Zelanda’nın yanındadır. Tanrı hepimizi korusun” dedi.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir