Tarihi zirveden sonra açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bu önemli toplantı vesilesiyle dostlarımızı İstanbul’da ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Toplantımızın ve aldığımız kararların Suriyeli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ana önceliklerimiz sahada tam olarak ateşkesin sağlanması. Akan kanın bir an önce durdurulması öncelikli hedef

Suriye itilafının küresel bir sorun haline dönüşmesinin en önemli sebebi uluslararası toplumun meseleyi yeterince sahiplenmemesidir.

Birçok ülke durumun vahametinin krizin etkilerini kendi sınırına ulaşınca fark edebilmiştir. İnsani, siyasi ve diplomatik olarak insiyatif alınmazsa trajedi daha kötüye gidecek.

Suriye kaynaklı terör tehdidi toplantısında ele aldığımız bir diğer önemli konuydu. İş birliğinin arttırılması konusunda mutabık kaldık. Türkiye, Suriye’de yuvalanan terör örgütlerinden biridir.

Bugüne kadar gerçekleşen saldırılarda yüzlerce vatandaşımız yaralanmakla kalmadı şehitler de verdik. 4 bin kilometrelik alanı terörden arındırarak önemli başarıya imza attık.

Anayasa komitesi yıl sonu tamamlanmalı. Terörle mücadele kişvesi altında sahada yeni emrivakilerin dayatılmasını kabul etmeyeceğiz.

Suriye halkına insanı yardımın sürdürülmesi konusunda mutabık kaldık. Bugün Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşü konusunu da ele aldık.

Sahile vuran masum çocuk bedenleri, Suriye’de 7,5 yıldır yaşanan çatışmanın en acı sembolleridir. Herkesin bu trajediyi sonlandırmak için mücadele etmesi gerekiyor.

Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin katıldığı dörtlü Suriye zirvesi, İstanbul’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyanın gözü bu toplantıda. Beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyorum” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin açılışında şu açıklamayı yaptı: “Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyanın gözleri şu anda bu toplantımıza yönelmiş durumda. Samimi ve yapıcı bir anlayışla hareket ederek bu beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyorum. Suriye sayın Putin ile istişarelerimizde en öncelikli konular arasında yer alıyor. Sayın Macronve sayın Merkel ile de yakın temasta olmaya, kendilerini süreç hakkında bilgilendirmeye daima özen gösterdik.” açıklamalarında bulunmuştu.

FRANSA VE ALMANYA İLK KEZ KATILDI

Zirvede, Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’dan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Almanya ve Fransa’dan özel danışman ve temsilciler yer aldı. Fransa ve Almanya, ilk kez bir Suriye zirvesine katıldı.

MACRON’DAN ERDOĞAN’LI TWEET​

Fransa lideri Macron, zirve öncesinde peş peşe Twitter mesajları paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Suriye’deki durumu konuştuklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı, İstanbul’a iner inmez ise “İstanbul’a yeni geldim. Bugün burada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Putin ve Başbakan Merkel ile Suriye’de yeni bir insani krizi önlemek için kararlılığı sağlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir