Suudileri iyice köşeye sıkıştıracak çıkış

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha çıkamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili konuştu. Hunt, ”Suudi Arabistan’la stratejik bir ortaklığımız var ancak eğer iddialar doğruysa, ona göre kararlar alırız” dedi.

“BU KONUDA NET OLUP ONA GÖRE KARARLAR ALIRIZ”

Kaşıkçı’nın başına gelenlerle ilgili konuşulan iddiaların bile kabul edilebilir bir seviyede olmadığını belirten Hunt, “Kaşıkçı’yla ilgili öne sürülen iddialar çok ciddi. Suudi Arabistan’la stratejik bir ortaklığımız var ancak eğer iddialar doğruysa bunlar bizim değerlerimize aykırı. Bu konuda oldukça net olup ona göre kararlar alırız” dedi.

FRANSA KONFERANSA GİTMEYECEK

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gelecek hafta Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenecek olan ‘yatırım’ konulu konferansa katılmayacağını açıklamış, bu kararın alınmasında Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğundan kaybolan Cemal Kaşıkçı olayı etkili olduğu ifade edilmişti.

Le Maire, “Hayır, gelecek hafta Riyad’a gitmeyeceğim. Bu durumda doğru olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

ALMANYA DA AYNI KARARI ALMIŞTI

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyareti ertelediğini açıklamıştı. Maas, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda kaybolmasına açıklık getirilene kadar Suudi Arabistan’a yapacağı ziyareti ertelediğini duyurmuştu.

NE OLMUŞTU?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra sırra kadem bastı. Kaşıkçı’nın öldürülüp öldürülmediğine dair kesin bir bilgi olmasada öldürüldüğüne dair birçok iddia var. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump, “Eğer çok büyük bir mucize olmazsa Kaşıkçı’nın öldüğünü kabul ediyorum. Bu bilgi, gelen tüm istihbaratlara dayanıyor” dedi. haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir