Selman iddiası gündeme oturdu

Amerikalı araştırmacı yazar Karen Elliot House, Cemal Kaşıkçı ci-nayetinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı çok zor durumda bıraktığını ileri sürdü.

House, Wall Street Journal gazetesinde, Suudi Arabistan’dan önemli bir ismin Kaşıkçı cinayetine ilişkin Prens Muhammed’in akıl sağlığını sorguladığını ve sonunu Roma İmparatoru Caligula’ya benzettiğini iddia etti. Caligula’nın da Prens Selman gibi “büyük projeler yapmayı, büyük eğlenceler tertip etmeyi ve en önemlisi etrafındakileri aşağılamayı sevdiğini” yazdı.

ABD VE SUUDİ ARABİSTAN PAPAZ OLABİLİR

Prens’in, kraliyet ailesi mensuplarını tutuklatması, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi Riyad’da istifa ettirmesi ve Katar’a ambargo uygulanması ve daha nice tartışmalı kararı iktidarını pekiştirmek için verdiğini belirten yazar, şimdi de en yakınındaki isimlerin Kaşıkçı’yı öld-ürülmekle suçlandığını hatırlattı. Yazara göre bu gerilimler ABD – Suudi Arabistan ilişkilerini bir hayli bozuyor. Bu da artık prensin geleceği tehlikede demek.

GELECEĞİNİ ERDOĞAN’IN KONTROLÜNE VERDİ

Yazar House, Veliaht Prens’in kendi geleceğini ve ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini iki aleyhtarı Kongre ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrolüne verdiğini belirtti. House ayrıca genç prensin Suudi Arabistan hükümdarlığının uzun sürmeyeceğini hayal etmek mümkün hale gelmiştir dedi.

SUİ-KAST DÜZENLENEBİLİR

Yazara göre Prens Muhammed’in önünde iki şık var; Ya babası tarafından görevden alınacak ya da sui-kastle yaşamına son verilecek. İlk seçenek uygulanırsa prensin krallığa zarar vereceği ve Riyad’da büyük bir karmaşaya yol açabileceği belirtiliyor. Öyleyse geriye hangi seçenek kalıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir