Seçimin iptali sonrası küstahlık

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar vermesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Başta ABD basını olmak üzere Avrupa ve Arap medyası, İstanbul kararını son dakika koduyla duyurdu.

YSK’nın İstanbul kararına Almanya ve Avusturya’dan akılalmaz tepkiler

ABD VE İNGİLİZ BASINI EKONOMİ ÜZERİNDEN VURMAYA KALKTI

Amerikan basınının lokomotif gazetelerinden New York Times (NYT) ile Wall Street Journal (WSJ) ekonomi üzerinden Türkiye’yi hedef alırken, Washington Post (WP) ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

New York Times, YSK’nın kararının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ezici bir mağlubiyetin silindiğini ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalinin artırdığını iddia etti.

Wall Street Journal da YSK’nın kararını ekonomistlere sordu. Gazeteye konuşan bazı ekonomistler, seçimin tekrarlanma kararının hükümetin ekonomiyi düzeltme sürecine zarar vereceğini ifade etti.

Washington Post gazetesi ise Erdoğan’a kendilerince eleştiri getirdi. Bazı analistlerin görüşlerine yer verilen haberde, Erdoğan’ın yeni seçimi kendisinin liderliği için bir referanduma dönüştürdüğünü öne sürdü.

İNGİLİZ GAZETELERİ

İngilizlerin ünlü gazetesi Financial Times (FT) da, NYT ve WSJ gibi ekonomiye saldırmayı tercih ederek, “Yüksek Seçim Kurulu dün İstanbul’daki belediye başkanlığı seçimi sonuçlarını iptal etti ve seçimlerin tekrarlanması kararını verdi, bu da ülkede siyasi kargaşa olasılığını daha da artırdı. YSK’nın kararının ardından Türk lirasının değeri düştü. Bu karar yatırımcıları rahatsız etti” dedi.

İngiliz The Guardian yayınladığı haberinde, “Erdoğan’ın seçim iptali talebinin kabul edilmesi Türkiye çapında isyan seslerinin yükselmesine neden oldu” yorumuna yer verdi.

HOLLANDA GAZETELERİ

Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden Volkskrant, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK kararı ile istediğini elde ettiği görüşüne yer verdi.

Ülkenin en çok satan gazetesi De Telegraaf ile AD gazetesi ise, YSK’nın iptal kararını “Erdoğan’ın partisi istediğini aldı” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

ALMAN GAZETE

Seçim iptali kararı sonrası CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun “Pes etmeyeceğiz” söylemlerine yer veren Alman Der Tagesspiegel gazetesi, Türkiye’yi tehdit eder bir dille “ikinci bir Gezi vakasının yaşanabileceği” görüşünü yazıya taşıdı.

YUNAN GAZETE

Yunanistan’ın en saygın gazetesi Kathimerini, onca usulsüzlüğe rağmen attığı başlıkla pes dedirtti: “Yenilgiyi kabul etmeyen iktidar partisi, İstanbul’da seçimleri yeniletti.”

İSRAİL GAZETESİ

İsrailli Haaretz gazetesi “Türk muhalifleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararını, bir darbe olarak nitelendirdi” başlığıyla İstanbul kararını gündeme taşıdı.

RUS GAZETELERİ

Komsomolskaya Pravda gazetesi seçim sonuçlarının iptali kararı karşısında “Nasıl yani, mümkün müydü ki böyle bir şey?” diye sorarken, RBK gazetesinde Türkiye’de halkın sandığa gitmekten yorulduğunu belirtti.

Kommersant gazetesi haberinde “İstanbul belediye başkanının belirlendiği seçimler, muhalif adayın zaferi sonrası iptal edildi” ifadelerine yer verildi.

Rus hükümetinin resmi kararlarının yayınlandığı Rossiskaya Gazeta ise, İstanbul seçimlerinin iptali ardından şehrin birçok semtinde kararın “tencerelerle protesto edildiğini” yazdı.

ARAP VE DİĞER AVRUPA BASINI DA GELİŞMELERİ TAKİP ETTİ

Arap ve diğer Avrupa basın kuruluşları da, kararın duyurulmasının ardından bu gelişmeyi haberi son dakika olarak okuyucularına duyurdu. YSK’nın kararının ardından yaşanan süreci, yapılan açıklamaları anbean takip ettiler.

Haber 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir