Süleyman Seba’nın Mit’teki görevi ortaya çıktı

Gazeteci Murat Yetkin, Beşiktaş’ın unutulmaz başkanı Süleyman Seba’nın Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki görevini açıkladı. Yetkin, Süleyman Seba’nın Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuru olduğunu söyledi.

Gazeteci Murat Yetkin, yeni yazdığı kitabı ‘Meraklısı İçin Casuslar’ kitabıyla ilgili Hürriyet’e konuştu. Yetkin, Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’nın MİT’teki yöneticiliğine dair bilgiler paylaştı.

“Beşiktaş’ın eski başkanı Süleyman Seba’nın MİT’teki görevi neydi?” sorusuna Murat Yetkin, şu yanıtı verdi:

“Süleyman Seba’nın MİT’çi olduğu sır değildi elbette. Ayrıntıya girmeyeceğim, merak edenler kitaptan okuyabilir. Şu kadarını söyleyeyim: Mahir Kaynak, 12 Mart’ın en önemli isimlerinden biri. Bir cunta faaliyetinin içine MİT tarafından yerleştiriliyor. Yıllarca bilgi taşıyor dışarıya. Ve yakalanmıyor, ilginçtir, kendi teşkilatı tarafından deşifre ediliyor. Her ajanın bir vaka, bir de değerlendirme ya da dosya subayı/görevlisi denilen irtibatları vardır. Diyelim ki ajansın; her gün MİT binasına girip çıkamazsın, ikinci gün gün açığa çıkarsın. İrtibatı sağlayan, özel ayarlanan buluşmalar aracılığıyla o vaka subayıdır; ajan bilgi verir, yeni talimat alır. Mahir Kaynak’ın uzun süre vaka subaylığını yapan kişi Süleyman Seba… Aslında 12 Mart’ın perde arkasında bugüne kadar hiç adı duyulmamış kişilerden biri.”

Mahir Kaynak’ın vaka subayıydı

Süleyman Seba’nın MİT’e 1954’te alındığını belirten Yetkin, konuşmasına şöyle devam etti: “Aynı yıl Beşiktaş’ta futbol oynamayı bırakmış. Avcıoğlu-Madanoğlu örgütü içine yerleştirilen Kaynak’ın vaka subaylığını yaptığı dönemde, İstanbul MİT Bölge Daire Başkanlığı’nın ‘kontrkomünizm’ yani Komünizmle Mücadele şubesinin önemli bir memuru.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir