Pentagon sözcüsünü terleten soru

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Rusya’nın NATO ülkelerine karşı Avrupa’da düşük güçlü nükleer silahlar kullanmasının ardından nükleer silahlar kullanarak misilleme saldırısını simüle eden askeri bir tatbikat düzenledi. Pentagon temsilcisi tarafından gazetecilere konuyla ilgili bilgi verildi.

Nükleer savaş simülasyonun içeriği hakkında bilgi veren Pentagon yetkilisi, “Senaryonun, Avrupa’da Rusya ile bir savaşın yürütüldüğü ve Rusya’nın NATO ülkelerindeki bir hedefe sınırlı miktarda küçük kapasiteli nükleer silah kullanmaya karar verdiği Avrupa’daki olayların gelişimini içeriyor.” dedi.

ABD yasalarına göre, nükleer silah kullanmak için önce Savunma Bakanı haberdar ediliyor. Sonrasında ise son karar merci olan ABD Başkanı’na iletiliyor.

Pentagon yetkilisine gazeteciler “Ne karar verildi?” sorusunu yöneltti. Yetkili, “ABD’nin cavabı.., sanırım bunun hakkında konuşmayacağım.” oldu. Daha sonra gazeteciler ısrarla cevap isteyince yetkili, “Şey,evet,” diye itiraf etti.

Yetkili, “Düşük güçlü nükleer silahların kullanımıyla bize saldırıyorlar. Bu yüzden tatbikatlar sırasında nükleer silahlar kullanarak bir yanıt taklit ettik.” Dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Nebraska Kongresi Jeff Fortenberry tatbikatlara katıldı. Pentagon, her ikisinin de nükleer kriz durumunda nasıl koordinasyon yapılacağı hakkında bir fikir sahibi olduklarını vurguladı. Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir