Nutukları tutuldu, diileri dönmez oldu

Vatikan, Yeni Zelanda’da 49 Müslüman’ın kat-ledildiği saldırıyla ilgili bir taziye mesajı yayımladı. Başbakanlığa eşdeğer Devlet Sekreteri konumundaki Pietro Parolin tarafından yollanan telgrafta Papa’nın üzüntüsü ve başta Müslümanlar olmak üzere Yeni Zelandalılarla dayanışma mesajı dile getirildi. Ancak Vatikan’ın taziye mesajında “te-rör” ifadesini kullanmadığı görüldü.

“PAPA,HAYATINI KAYBEDENLERDEN DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYOR”

Taziye mesajında “Papa Francis, Christchurch’deki iki camiye yönelik anlamsız şiddet içerikli davranışlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğunu öğrenmekten derin bir üzüntü duyuyor ve bu saldırıların ardından bütün Yeni Zelandalılarla, özellikle de Müslüman topluluğuyla, gönülden dayanışma içerisinde olduğunun bilinmesini istiyor” denildi.

PATRİKHANE “TE-RÖR” DEDİ

Fener Rum Patrikhanesi’nden yapılan yazılı açıklamada ise “Ekümenik Patrik Bartholomeos Hazretleri ve bugün sabahtan mart ayı mutat toplantısını yapmakta olan Sen Sinod Meclisi üyeleri, Yeni Zelanda‘nın Christchurch şehrindeki iki camiye yapılan caniyane te-rör saldırılarını telin etmektedirler” ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan gazetesi New York Times, Fransız gazeteleri Le Parisien ve Le Figaro ile İngiliz haber kanalı BBC, te-rör saldırısına “te-rör” diyemedi.

Pompeo, attığı twette “te-rör, saldırı, cami” gibi kelimeleri geçirmezken, bir sonraki tweetinde İsrail’e atılan roket hakkında verdiği detaylar “ibretlik” adeta.

New York Times ve BBC de “te-rör saldırısı” diyemedi. BBC haberi “silahlı saldırı” diye okuyucularına geçerken, New York Times ise “silahlı saldırgan” terimini kullanmayı tercih etti.

DAİLY MİRROR: MELEK ÇOCUK

Diğer tepki çeken bir İngiliz basın kuruluşu da Daily Mirror gazetesi oldu. Gazete, “Camilerde kat-liam” üst başlığını kullandığı haberinde, ilk sayfada te-röristin babasının kucağında küçüklük fotoğrafına yer vererek, Brenton Tarrant için “Şeytani bir aşırı sağ katl-iamcısına dönüşen melek çocuk” ifadesini kullandı.

Eski arkadaşlarının ifadeleri kaynak gösterilen haberde, te-röristin, “çocuklar için ücretsiz spor programları veren sevimli bir kişisel antrenör olduğu” ancak “son yıllarda yaptığı seyahatler sırasında bir şeylerin onu değiştirdiği” savunuldu.

ABD BAŞKANI DA “TE-RÖR” DİYEMEDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ta saldırı hakkında “te-rör” ifadesini kullanmadı.

İSRAİL HALEN DAHA SESSİZ

İsrail ise kanlı saldırı hakkında açıklama dahi yapma gereği duymadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir