Nevşin’in S-400 yorumu alay konusu oldu

Uzmanlarla S-400 görüşmesini değerlendiren Nevşin Mengü, Türkiye’nin Rusya’ya söz verdiği için bu savunma sistemlerini alacağını ancak kullanmayacağını iddia etti. S-400’ün özelliklerini küçümseyen Mengü’nün bu açıklamaları sosyal medyada alay konusu oldu.

Türkiye, Rusya’dan hava savunma sistemi S-400’leri almak için sona geldi. ABD uzun bir dönem bu alışverişe karşı çıksa da Başkan Donald Trump, S-400’ler için Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkladı.

Alman Deutsche Welle ajansında çalışan Nevşin Mengü’nün S-400’ler hakkında yayınladığı bir video sosyal medyada alay konusu oldu.

Konuştuğu tüm uzmanların, s-400’lerin Türkiye’nin sınırlarını koruyamayacağını söylediğini aktaran Mengü, “S-400 savunma sistemiyle ilgili tüm konuştuğum uzmanlar diyorlar ki: ‘Aslında bu S-400 sistemi Türkiye’nin aldığı çok da öyle kapsamlı Türkiye’nin sınırlarını kapsamlı koruyacak bir sistem değil. Aksine bu çok sınırlı bir yeri koruyabilir. Dolayısıyla Türkiye’nin çok verimli kullanabileceği sistem değil.’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Halbuki dünyaya benzer özellikleri olmayan sistem, Yunanistan ve Ermenistan başta olmak üzere çoğu ülkeyi korkutmuştu. Hava savunma sistemi tehlikeyi radar taraması ile 600 km öteden tespit edip 400 km öteden ise füze ile imha edebiliyor.

Habere DönFacebook’ta paylaşTwitter’da paylaşSitene Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir