Murat Karayılan ile film çektik diyen kadın

Almanya vatandaşı olan ve ‘Hozan Cane’ adını kullanan şarkıcı Saide İnaç, 24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerle ilgili olarak HDP’ye destek vermek amacıyla haziran ayında Edirne’ye geldi.

İKİ AYRI SUÇTAN DAVA AÇILDI

İnaç Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sosyal medyadaki paylaşımlarında terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. İnaç hakkında, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“HAKKIMDA YAZILANLARLA BİR ALAKAM YOK”

Tutuklu bulunduğu İstanbul’daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yargılandığı Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bağlanan Saide İnaç, suçlamaları kabul etmedi. İnaç, “Sosyal medya üzerinden benim hakkında yazılan yazılarla bir alakam yoktur. Terör örgütüyle ilgili fotoğraf ve video paylaşımını da kimin yaptığını bilmiyorum. Ne yasa dışı örgüt üyesiyim ne de sempatizanıyım. Ben sanatçıyım, sanatımı yaptım” açıklamasını yaptı.

Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, savunmaların ardından sanık Saide İnaç’a, ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. heyet, İnaç’ın tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir