Muharrem’in iddiası yalanlandı

Geçtiğimiz günlerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili bir iddiada bulunmuştu. İnce, Erdoğan’ın AK Parti’yi kurduğu dönemde Fetullah Gülen’le görüşerek kendisinden icazet aldığını iddia etmişti.

İSPATLAMAZSAN NAMERTSİN

Bu iddialar üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnce’ye cevap verdi. Erdoğan, Muharrem İnce’ye böyle bir görüşmenin yaşanmadığını söyleyerek ‘İspatlamazsan namertsin‘ dedi. İddialarını ispatlayacağını iddia eden İnce, bugün Kırşehir mitinginde Nasuhi Güngör’ün ‘Yenilikçi Hareket’ isimli kitabını çıkararak bir bölümünü okudu. İnce bu kitapta yazanların belge olduğunu belirterek söylediklerini ispat ettiğini zannederken, kitabın yazarı Güngör’den İnce’ye tokat gibi bir cevap geldi.

İDDİALAR BİLGİ VE BELGEYE DAYANMIYOR

Kitabın yazarı Nasuhi Güngör yıllar önce yazdığı kitabın bugün birileri tarafından farklı amaçlar için kullandığını görünce açıklama yaptı. Güngör, yazdıklarının sadece o dönemki dedikodu ve iddialara dayandığını belirterek, kitapta yazanların belge ve bilgi niteliği taşımadığını söyledi.

İşte Göngör’ün açıklaması;

“Bugün Kırşehir’de Muharrem İnce’nin Yenilikçi Hareket kitabım üzerinden yaptığı konuşmayla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Sözkonusu kitap yaklaşık 20 yıl önce yayınlandı. O dönem AK Parti’nin kuruluş sürecine dair bazı iddiaları içeriyordu. Kitapta geçen ‘Tayyip Erdoğan-Fethullah Gülen görüşmesi’yle ilgili iddialar, ne yazık ki somut herhangi bir bilgiye ve belgeye değil, tamamen o dönemdeki bazı dedikodulara dayanmaktadır. Zaten kitapta da buna dair hiçbir bilgi ya da belgeye atıf yoktur.

Üzülerek ifade edeyim ki, bizzat kendi yazdığım bu iddiaların kamuoyuna bilgi ya da belge gibi sunulacak hiçbir yanı yok. Ne gazeteciliğim, ne de bugüne kadar yaptığım herhangi bir görev bu kitaptaki sözkonusu iddiaları doğru kılmaz. Ayrıca sözkonusu iddiaya Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından en net ve açık biçimde cevap verilmiştir. Buna rağmen herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan bu sözlerin, yıllar sonra bir delilmiş gibi sunulmasının takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Nerede ve hangi konumda olursam olayım, benim yıllar önce yazdığım mesnetsiz bir iddianın FETÖ’yle mücadeleye ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavizsiz duruşuna en küçük bir zarar getirmesine asla razı olamam. Sayın Cumhurbaşkanımızın FETÖ ve benzeri uluslararası şebekelerle mücadelesine gölge düşürmeyi hedefleyen hiçbir sözün ve iddianın, 20 yıl önce de olsa, altında imzam bile bulunsa savunulacak bir yanı olamaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir