Moskova’dan Türkiye açıklamaları

Rejimin İdlip’e olan saldırılarıyla başlayan süreçte bölgeye tank ve zırhlı araçlar gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, rejime Şubat ayının sonuna kadar süre tanımış, Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmedikleri takdirde operasyon yapılacağı sinyalini vermişti.

GÖZ GÖRE GÖRE YALAN SÖYLEDİLER

Bölgede bu gelişmeler yaşanırken bugün Rusya’dan son dakika açıklaması geldi. Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Tuğamiral Oleg Juravlev, Türkiye’yi suçlayan ifadelerin olduğu bir açıklama yaptı. Juravlev, “İdlib’in doğusunda yaşanan ça-tışmalar nedeniyle Suriye-Türkiye sınırına gitmek isteyen yüz binlerce sığınmacı olduğu bilgisi gerçeği yansıtmıyor. İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki yaklaşık bir milyon sığınmacının sınıra gideceğine dair açıklamaları doğrulayan hiçbir fotoğraf, video veya başka bir belge bulunmuyor” dedi.

BİR AÇIKLAMA DA KREMLİN’DEN

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise “En kötü senaryolar üzerinden konuşmak istemiyoruz, ancak aynı zamanda bir kez daha Suriye ordusunun İdlib’deki te-rör örgütleriyle mücadele ettiğini belirtmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YENİ ZİRVE YAPILACAK

Öte yandan Peskov, Suriye’deki krizin çözümü için Putin, Erdoğan, Merkel ve Macron’un bir araya geleceği bir zirvenin yapılması için tartışmaların devam ettiğini söyledi. Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir