Kral Selman’dan Erdoğan’a telefon

Suudi Arabistan Kralı Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı. Kral Selman, Türkiye’nin ortak soruşturma ekibi kurulmasına onay vermesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz bu akşam telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması meselesi ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman’ın, olayın soruşturulması çerçevesinde ortak çalışma grubu oluşturulmasının önemini de vurguladıkları öğrenildi.

KAŞIKÇI HAKKINDAKİ SON İDDİA: ‘Ses ve görüntü var’ iddiası

12 Ekim Cuma 2018: CNN televizyon kanalı, isim vermeden ‘yabancı bir istihbarat yetkilisine’ dayandığırdığı haberinde, Türkiye’nin, Kaşıkçı’nın bir haftadan daha uzun bir süre önce Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürüldüğüne dair elinde ‘şok edici ses ve görüntüler bulunduğunu’ iddia etti.

Haberde, “Kaynağımıza, Batılı bir istihbarat ajansı tarafından aktarılan kanıtlar, konsolosluğun içinde darp ve mücadele olduğunu gösteriyor. Kaynak, Kaşıkçı’nın öldüğü ana dair kanıtlar da olduğunu söyledi. Kaynak, söz konusu yabancı istihbarat ajansının, Türk yetkililerle görüşmelerinde elde ettiği delilleri ‘şok edici ve iğrenç’ olarak tanımladığını da aktardı” dendi.

Suudi Arabistan üzerindeki uluslararası baskı da artıyor. Birçok kuruluş, Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin soru işaretleri üzerine, yatırım konferansından çekildiklerini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir