Komşudaki virüs hayatı olumsuz etkiliyor

Virüs komşuda hızla yayılıyor. İran Sağlık Bakanlığı ülkede 10 koronavirüs vakasının daha tespit edildiğini ve bu vakalardan 1’inin hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplamda 6 kişi hayatını kaybetti. Resmi rakamlara göre virüs 27 kişiye bulaştı.

IRAK SINIRLARI KAPATTI

Türkiye sınırındaki tehlike nedeniyle önlemler üst düzeye çıkarıldığı açıklandı. Irak, İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapattı.

TÜRKİYE TEYAKKUZDA SINIRDA TEDBİRLER ALINDI

Yaşanan gelişmelerin ardından İran’a açılan Gürbulak Gümrük Kapısı’nda önlemler alınmaya başkandı. Gümrük çalışanları, gümrük işlerinde plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak isteyenler, pasaport kontrolünden önce sınır kapısında görevlendirilen 1 doktor ve 3 hemşire tarafından sağlık taramasından geçiriliyor. Sınırda ateş, öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcular içeriye alınmıyor.

TERMAL KAMERA KURULACAK

Ayrıca sınır kapısına termal kamera kurulacak. Gümrük personeline koronavirüs tedbirleri konusunda eğitim verilecek. İran’a yük götüren Türk sürücüler ise koronavirüs nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Sürücüler, “Tedirginiz, korkmuyor değiliz. Bizim görevimiz bu, yükü almışız yerine teslim etmek zorundayız” açıklamasını yaptılar.

İRAN’DA SEÇİMLERE KATILIM DÜŞTÜ

Dün yapılan İran Parlamento Seçimi’ne katılım oranı da koronavirüs nedeniyle bir hayli düştü. Seçmenlerin çoğu sandık başına gitmedi. Gidenlerin de maske ile önlem aldı.

BELEDİYE BAŞKANINA KORONAVİRÜS TEŞHİSİ KONULDUĞU İDDİASI

İran’da 13. bölgenin belediye başkanı Murtaza Rahmanzade, koronavirüs belirtileriyle hastanede tedavi altına alındı. Rahmanzade’yeyapılan testlerin pozitif çıktığı aktarıldı. Rahmanzade’ye virüs teşhisi konulduğu iddiası yalanladı.

KORONAVİRÜS AVRUPA’DA

İran’da yaşanan son dakika gelişmelerinin ardından İtalya’da da iki kişinin hayatını kaybettiği bilgisi geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir