Komşuda koronavirüs yayılıyor

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın birçok ülkesine yayılan koronavirüs İran’ı etkisi altına aldı. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakanı Yardımcısı Koronavirüse yakalanırken Humeyni’nin eski temsilcisi ve eski Vatikan Büyükelçisi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. İran’da şu ana kadar koronavirüsten 26 kişi yaşamını yitirdi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı. İran’da 2 gün önce İran Sağlık Bakan Yardımcısı Iraj Harirchi, bugün de İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur’un corona virüse yakalanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar

HÜSREVŞAHİ HAYATINI KAYBETTİ

İran’ın önde gelen din adamlarından Humeyni’nin eski temsilcisi ve eski Vatikan Büyükelçisi Hüccetülislam Hadi Hüsrevşahi, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

2 YIL HUMEYNİ’NİN TEMSİLCİLİĞİNİ YAPTI

Tebriz’de 1939 yılında doğan Hüsrevşahi, 1979’daki devrim sonrasında İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı’nda iki yıl boyunca Devrim lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin temsilciliğini yapmıştı. Hüsrevşahi, bir dönem İran’ın Kahire Temsilciliği’nin Başkanı ve İran’ın Vatikan Büyükelçisi görevinde de bulunmuştu.

RUHANİ’DEN İRAN HALKINA ÇAĞRI

Koronavirüsün İran’da ö-lümlere yol açmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “İran halkını seyahat etmekten kaçınmaya ve gereksiz seyahatlerden kaçınmaya çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

İRAN’DA 23 EYALETTE CUMA NAMAZINA CORONA VİRÜS ENGELi

İran’ın başkenti Tahran başta olmak üzere yeni tip corona virüs vakalarının görüldüğü 23 eyalette cuma namazının kılınmayacağı duyuruldu. İran Cuma İmamları Politika Belirleme Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanı Said Nemeki ve Koronayla Mücadele Merkezinin uyarıları üzerine vatandaşların sağlığını korumak amacıyla bu kararın alındığı belirtildi.

Konseyin açıklamasına göre, yarın cuma namazı kılınmayacak 23 eyalet şunlar:

Tahran, Kum, Gilan, Rezevi Horasanı, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Hemedan, İsfahan, Mazenderan, Erdebil, Elburz, Huzistan, Simnan, Sistan-Beluçistan, Fars, Kazvin, Kürdistan, Kirmanşah, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Gülistan, Loristan, Hürmüzgan ve Yezd.

İran’da toplam 31 eyalet bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir