Kendi muhabirine sahip çıkmadı

Cumhuriyet gazetesi, yaptırdığı bir yalan haber dolayısıyla muhabirini yarı yolda bırakarak tazminata mahkum ettirdi. Kendi ödemesi gereken para cezasını muhabirine ödetti.

“Hakim ve savcılara indirimli konut” başlıklı haberinden dolayı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği 12 bin 600 TL adli para cezası ödemediği gerekçesiyle dün gece gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi eski muhabiri Canan Coşkun’un bugün serbest bırakıldı.

Cumhuriyet gazetesi sahip çıkmadı
Cumhuriyet, “Üç gazeteciye gözaltı” başlıklı Canan Coşkun’un gözaltına alındığını duyurduğu haberde “Geçtiğimiz gün gazeteciler Zeynep Kuray, İrfan Tunççelik ve Canan Coşkun gözaltına alındı. Medyascope muhabiri Coşkun, bugün serbest bırakıldı.” ifadesiyle kendi muhabirine sahip çıkmadı.

Canan Coşkun isyan etti
Eski Cumhuriyet muhabiri Canan Coşkun sosyal medya hesabından isyan ederek “Haberiniz yanlış. Şöyle olması gerekiyordu: Canan Coşkun, gazetemizde yayımlanan haber nedeniyle 12 bin 600 TL para cezasına çarptırılmıştı. Gazetemiz ödemesi gereken bu parayı ödemediği için Coşkun, geceyi karakolda geçirdi. Hâkim karşısına falan da çıkarılmadım, uydurmayın.” tepkisinde bulundu.

Cumhuriyet okurları da Canan Coşkun’un paylaşımına yorum yaparak gazeteye tepki gösterdi.

Coşkun’un avukatı: Cezayı Cumhuriyet gazetesinin ödemesi gerekiyordu
Coşkun’un avukatı Abbas Yalçın, 2015’te yapılan bu haber için müvekkilinin cezasının istinaf mahkemesine taşındığını ve cezanın orada kesinleştiğini söyledi.

Cezayı ödemek için mahkemeden gelecek tebligatı beklediklerini dile getiren Yalçın, “Para cezasını ödeyebilmemiz için tebligatın gelmesi lazım, Normalde tek seferde ödemeyecektik. 20 eşit takside bölmüşlerdi. Tebligat önce Cumhuriyet’e gitmiş ama ‘Canan Coşkun artık burada çalışmıyor’ denilerek teslim alınmamış.” ifadelerini kullandı.

“Tebligat teslim alınmadığı için ceza infaz aşamasına gelmiş”
“Daha sonra tebligat Canan’ın evine gitmiş ama mesai saatlerinde Canan evde olmadığı için teslim edilememiş ve muhtarlığa teslim edilmiş. Canan’ın tebligattan haberi olmamış. O yüzden ceza infaz aşamasına gelmiş.

“Biz söz konusu cezayı ödedik ve dosya kapandı artık. Ama şunu söylemek isterim ki, biz gazetedeyken böyle bir uygulama yapmıyorduk. En azından gelen tebligatları alıyorduk.

“Sonuçta gazetenin ödemesi gereken bir ceza bu. Tebligat gazete tarafından alınsaydı ya da bu şekilde olmasaydı dün gece yaşanmayacaktı ve cezanın hepsini tek seferde ödemek zorunda kalmayacaktık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir