Kaşıkçı’nın cansız bedeni ne oldu

Washington Post gazetesine konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Kaşıkçı’nın nasıl yok edildiğine dair açıklama yaptı. Haberde ismi gizli tutulan yetkilinin, Kaşıkçı’nın ce-sedinin başkonsolosluk binasında ya da başkonsolosun rezidansında asitte eritilmiş olabileceğini, yapılan arama ve incelemelerde elde edilen delillerin de bu tezi desteklediğini ifade etti.

Yetkili gazeteye yaptığı açıklamalarda “Kaşıkçı’nın ce-sedinin gömülmesine gerek yoktu” diye konuştu.

Çarşamba günü soruşturmayla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da “Kaşıkçı’nın ce-sedi parçalandı ve yok edildi” demişti.

Suudi Arabistan’ın resmi makamları, Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasında öld-ürüldüğünü kabul etse de, ce-sedin nerede olduğunun bilinmediğini savunuyor. Suudi yetkililer, Kaşıkçı’nın ce-sedinin ‘yerli bir işbirlikçiye’ teslim edildiği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Washington Post’a konuşan üst düzey Türk yetkili ise soruşturmayı yürüten ekiplerin ‘yerli işbirlikçi’ açıklamasını gerçekçi bulmadıklarını aktardı.

Başsavcılık açıkladı Cemal Kaşıkçı boğularak öld-ürüldü! İşte ayrıntılar…

‘SUUDİ BAŞSAVCI İŞBİRLİĞİ İZLENİMİ VERMEDİ’

Gazetenin haberinde Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib’in İstanbul temaslarında perde arkasında neler yaşandığına dair de bilgiler yer alıyor.

Gazeteye konuşan ikinci bir Türk yetkili, el-Macib’in üç günlük İstanbul temasları boyunca Kaşıkçı’nın ce-sedine ne olduğuna dair hiçbir detay vermediğini aktardı.

Yetkili, “El-Macib’in önceliği Türkiye’nin elinde hangi delillerin olduğunu tespit etmekti… Soruşturmada samimi bir işbirliği içerisinde olacakları izlenimini edinmedik” dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmek için gerekli belgeleri almak üzere 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girmiş ve kendisinden haftalarca haber alınamaması üzerine başlatılan soruşturmada öld-ürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Türk yetkililer, Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta işkence gördüğüne ve öld-ürüldüğüne dair ses ve görüntü kayıtları olduğunu söylüyordu. Ancak var olduğu iddia edilen kayıtlara dair kanıt paylaşılmadı.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın kaybolduğu haberinin ortaya çıkmasıyla önce ‘öld-ürülmediğini’ öne sürdü, daha sonra da ‘sorgu sırasında çıkan kavgada öld-ürüldüğünü’ söyledi.

Suudi Başsavcılığı ise daha sonra Kaşıkçı’nın önceden planlanmış bir biçimde öld-ürüldüğüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. İnternethaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir