Karadeniz’de doğalgaz sondaj çalışmaları başlatıldı

Türkiye, Akdeniz’den sonra Batı Karadeniz’de de, Romanya ve Bulgaristan’ın yıllardır petrol ve doğalgaz çıkardığı Tuna Bloğu’nda sondaj çalışmalarına başlıyor. Konuyla ilgili açıklamayı Enerji Enstitüsü yaptı.

ROMANYA YILLARDIR BU İŞİN İÇİNDE 

Batı Karadeniz’deki sondaj, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan deniz yetki alanlarının birleştiği noktaya yakın yerlerde yapılacak. Doğalgaz ve petrol rezervlerinin bulunduğu Tuna Bloğu’nda Romanya yıllardır doğalgaz ve petrol çıkarıyor.

SINIRIMIZDA KAYNAK BULUNDU

Romanya Devleti doğalgaz ihtiyacının neredeyse tamamını Tuna Bloğu’ndan karşılıyor. Son dönemde Bulgaristan da faaliyetlerini arttırdı. Türkiye ise Türk deniz sularında bulunan bir bölümde rezerv tespit etti. Sondaj önümüzdeki günlerde başlanacak.

BARBAROS ŞİMDİ DOĞU AKDENİZ’DE

Halihazırda Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi Doğu Akdeniz’deki tüm petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye Petroller ise (TP) sondaj sahası olan bölgede sondaj için mevkii belirleme çalışmaları şimdiden başladı. Karadeniz’deki İğneada açıklarında sismik araştırma faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis sismik araştırma gemisi operasyonu yapacak. Yurtdışında da bir araştırma gemisi kiralanacak. Lokasyonun tam olarak belirlenmesinin ardından Tuna Bloğu’nda sondaj çalışmaları başlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir