Kapatsanız da izleniyorsunuz

İnternet dünyasıyla alakalı son 2 yıldır neredeyse her gün yeni bir ‘gizlilik ihlali’ haberi geliyor. Geçtiğimiz günlerde Associated Press’in yayınladığı haber sonrasında, Google’ın konum servislerini kapatmanıza rağmen her adımınızı kaydettiği ve sakladığı ortaya çıkmıştı.

Telefonunuzda yüklü gelen Google uygulamalarıyla ilgili tartışmaların döndüğü bir dönemde, Google’ın bu uygulamaları aracılığıyla konumunuzu saklıyor olması ciddi bir infial oluşturmuştu. Google, konum servisleriyle ilgili yardım sayfasına eklediği bir yeni paragrafla olan bitene açıklık getirmeye yönelik açıklama yaptı.

İlgili sayfada daha önce sadece şu ibare yer alıyordu:

“Konum geçmişinizi istediğiniz an kapatabilirsiniz. ‘Konum Geçmişi’ kapalı durumdayken, ziyaret ettiğiniz yerler artık kaydedilmeyecektir.”

Google, skandalın ortaya çıkmasından sonra bu sayfaya apar topar bir açıklama daha ekledi. O da şöyle:

“Bu ayar, Google Konum Servisleri ve Cihazımı Bul gibi uygulamaların konum servislerini etkilemeyecektir. Haritalar ve Arama gibi uygulamalarda bazı konum bilgileri halen saklanıyor olabilir.”

Google’ın yaptığı açıklama, ‘özrü kabahatinden beter’ dedirtiyor insana. Eklenen paragraf, ‘siz ne yaparsanız yapın, biz bir şekilde konumunuzu saklayacağız’ demenin kibarcası olmuş gibi. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili radikal bir adım atılacak mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir