‘Kaka’ ismi nereden geliyor

Ka’ka (ra) sahabe efendilerimizden biridir ve İslam dininin dört bir yana yayılmasında büyük rol oynamıştır. Hz. Ebu Bekir (ra), Ka’ka bin Amr (ra) hakkında şöyle söylemiştir:

“Askerler arasında Ka’ka’nın sesi bin kişiye bedeldir.”

Çok iyi bir şair ve büyük bir komutandı. Şam ve Irak fetihlerinde Hz. Halid bin Velid’in (ra) sağ kolu olarak büyük rol oynadı. Önce Şam fethinde sonra da Irak fethinde Hz. Sa’d ibni Ebi Vakkas’ın (ra) sağ kolu oldu. Asr-ı saadetin muhteşem kumandanı Ka’ka b. Amr’ın hayatı ‘Muhteşem Kumandan’ dizisinde ekrana geliyor.

Ve bir diğer özelliği, bir iddiaya göre Yahudiler O’nu hiç sevmiyordu.

Ka’ka bin Amr(ra) Yahudilerin en çok nefret ettiği sahabelerden biri olarak da gösteriliyor. Bugün dilimizde “kaka”nın ne anlama geldiği malum. Yahudilerin çocuklarını tuvalete götürdüklerinde Hz. Ka’ka bin Amr’a(ra) olan kinlerini kusarak, o dışkıdan “kaka” diye söz ederler ve bu adlandırma yayılır; bizler de hiç araştırmadan “kaka” diyoruz.

Ancak bir başka iddiaya göre de “kaka” sözcüğü birçok dilde bebek ıkınması sesinden geldiği için benzerlik gösteriyor. Ancak medyamızın islami isimleri salak karakterler üzerinden kullanmasından dolayı (Recep, Şaban, Ramazan, Osmani Mendan vs.) “kaka” ifadesinde bir “Yahudi parmağı” olduğu büyük bir şüphe uyandırıyor.

Kaynak: Habervaktim, ahvalturk.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir