İlker Başbuğ’dan darbe açıklaması

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 2009 senesinde çıkarılan askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasayı AK Parti’nin meclisten geçirdiğini hatırlatarak, iktidar partisinin FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu ileri sürmüştü. Skandal açıklamalarıyla gündemi meşgul eden Başbuğ’un adı darbe söylentilerinde de geçiyordu.

Konuya ilişkin Başbuğ’un avukatları savunma niteliğinde bir yazılı açıklama yaptı.

Avukat İlkay Sezer ve Avukat Hilal Demirelli yaptıkları açıklamada müvekkillerinin adının karıştığı darbe senaryoları için şu ifadeleri kullandı:

Bugünlerde müvekkilimizin de adının karıştırıldığı hayali senaryolar, FETÖ’nün geçmişte ürettiği komploları ve bu komplolara zemin hazırlamak için yapılan kamuoyu oluşturma süreçlerini hatırlatmaktadır.

Başbuğ’dan AK Parti’ye skandal suçlama

İlker Başbuğ, 29 Ocak’ta FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili soruya cevap verirken, 26 Haziran 2009’da TBMM’ye getirilen kanun teklifini veren siyasilerin araştırılması gerektiğini belirtmiş, “2008-2010 sürecinde Başbakan Erdoğan’a, ben ‘Bugün bizsek hedef yarın siz olacaksınız’ dedim” ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Başbuğ’a zor soru

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, partisine “FETÖ’nün siyasi ayağı” göndermesi yapan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’a, “Askeri şuralarda FETÖ’cüleri neden ihraç etmediniz?” sorusunu yöneltmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir