Havaalanının tavanında şaşırtan ayrıntı

Tamamlandığında dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı üstün teknolojilerle dün kapılarını açtı.

571 TANE HİLAL NEYİ TEMSİL EDİYOR?

Terminal binasının tavanı Peygamber Efendimizin doğumu ve İslam’ı sembolize eden 571 hilal figürünü yansıyacak şekilde tasarlandı.

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak Türkiye’nin stratejik konumunu daha da güçlendirecek olan İstanbul Havalimanı, akıllı teknolojilere uygun, yenilikçi ve güçlü bilişim altyapısıyla dikkat çekiyor.

İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILDI

Erdoğan şunları söyledi: “Geçenlerde bir TV kanalında kendini de çok beğenen birisi “Burası çöker” diyor. Yahu bu teknolojinin önünde yumuşak arazi mi kalır? Biz ileri teknolojiyi bunun için kullanıyoruz. Toplam 4 etaptan oluşan projenin yaptığımız ilk etabı bile yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir.”

Başkan Erdoğan “İstanbul Havalimanı’nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

ATATÜRK DEVAM EDECEK

Başkan Erdoğan Atatürk Havalimanı’nın aynı isimle havalimanı vasfını koruyacağını açıkladı. Alanda havacılık fuarları gerçekleştirilecek.

Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle devreye girmesiyle ticari seferlere kapatılacağını belirten Başkan Erdoğan “Ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacak. Gerek havacılık fuarları gerekse başka bir takım faaliyetler için Atatürk Havalimanı aynı isimle hizmet vermeyi sürdürecektir” dedi.

MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Erdoğan “Atatürk Havalimanının bu faaliyetler dışındaki alanları ise millet bahçesi olarak kullanıma açılacaktır. Kapalı alanları da inşallah ülkemizin, İstanbul’umuzun en büyük fuar alanı haline getireceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir