Hava sahası engeli böyle aşıldı

Su-riye rejim güçlerinin İd-lib’de Türk askerlerine yönelik sal-dırısının ardından Türkiye, düşman hedeflerine bom-ba yağdırdı. SİHA’lar İd-lib kırsalında, Türk sa-vaş uçakları ise, İd-lib hava sahasına girmeden, uzun menzilli hassas güdümlü mühimmatlarla rejim hedeflerini vurdu. İşte tüm ayrıntılar…

Rusya destekli Su-riye Rejim Ordusu’nun havadan ve karadan yaptığı sal-dırılar sonucu İd-lib kırsalında 33 Mehmetçik şe-hit oldu, 32 asker yaralandı. Türkiye’yi yasa boğan sal-dırının ayrıntıları ortaya çıktı. Rejim, önce İd-lib’in güneyindeki Baylun köyünde bulunan TSK askerlerine hava sal-dırısı düzenledi. Ardından aynı bölgede Türk askerlerinin mevzilendiği bina, sa-vaş uçaklarınca vuruldu, askerler enkaz altında kaldı. Rejim, şe-hit ve yaralıları tahliye etmeye giden, içinde ambulansların da yer aldığı askeri konvoyu bile hedef aldı. Yoğun bom-bardıman nedeniyle, bölgedeki yaralı ve şe-hitler sal-dırıdan saatler sonra Türkiye’ye getirilebildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi sa-ldırının ardından gün ışımadan Su-riye sınırına gitti, rejim hedeflerine yönelik operasyonu Hatay’dan sevk ve idare etti. Akar, sal-dırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarıyla 200’den fazla rejim hedefinin ağır şekilde ateş altına alındığını belirtti. 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, 3 mühimmat deposu, 1 karargâh binası ve 329 rejim askerinin etkisiz hale getirildi. Akar, birliklerin konumunun Rusya’nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen sal-dırının gerçekleştiğinin altını çizerken “İlk atışı müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen maalesef sal-dırı devam etmiştir” vurgusunu yaptı.

Karşılıksız bırakılmadı
Sal-dırıyla birlikte TSK’nın İd-lib ve Halep kırsalındaki birlikleri, rejim mevzilerini misliyle yoğun bom-baladı. Karadan Fırtına obüsleri, çok namlulu roketatar ve topçu atışlarıyla; havadan SİHA ve sa-vaş uçakları hassas güdümlü füzelerle nokta atışı yaptı.

F-16’lar uzun menzilli mühimmatla vurdu
Edinilen bilgiye göre, İHA’lar İd-lib hava sahasında işaretleme yaptı ve koordinatları SİHA ile sınırda havada bekleyen F-16’lara bildirdi. SİHA’lar İd-lib kırsalında, Türk sa-vaş uçakları ise, İd-lib hava sahasına girmeden, uzun menzilli hassas güdümlü mühimmatlarla rejim hedeflerini vurdu. Rejim hedeflerinin vurulma anları insansız hava araçlarıyla görüntülendi. Yetkililerin medya ile de paylaştığı görüntülerde, rejime ait zırhlı araç konvoylarının, hareketli unsurların, karargâh ve cephanelik olarak kullanılan merkezlerin vurulma anları yer aldı.

Kaplan füzeleri ilk kez kullanıldı
Geçtiğimiz hafta İd-lib’e sevk edilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TRG-300 KAPLAN Füzeleri de, ilk kez İd-lib’de kullanıldı. İd-lib’deki Kaplan füzeleri, Rejim mevzilerini vurdu. 120 kilometre menzildeki hedeflere ulaşabilen Kaplan, yüksek isabet ve tahrip gücü özelliğiyle etkili ateş gücü yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir