‘Hakkımız olanı alacağız’

Türkiye aslanların sofrasında hak ettiğini almak için sahada…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Gemisi’nin Akdeniz’de derin sondaj yaptığını anımsattı.  Dönmez, denizin altında da 3-4 bin metre kazı yapıldığını kaydetti.

“HAKKIMIZI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ”

Dönmez, “O 16’dan biri bizdeydi şimdi ikinciyi de aldık, adını da Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti ,’Yavuz’ koydu, onu da yine Akdeniz’e göndereceğiz ve Akdeniz’de hakkımız olanı sonuna kadar aramaya kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Başkalarının kınaması bizi yıldıramaz” dedi.

CHP PETROL VE DOĞALGAZA KARŞI

“Geçtiğimiz günlerde bir muhalif milletvekilimiz bana yazılı soru önergesi sormuş, ‘Akdeniz’de niye doğal gaz, petrol arıyorsunuz bu kadar harcama yapılır mı?’ diye” ifadesini kullanan Dönmez, şunları aktardı:

“Söylediği rakamlar da uçuk kaçık, birilerinden yalan dolan haberlerle herhalde kendisini bilgilendirmişler. Sonra bir hafta sonra bu haber bir yerde manşet oldu. Yunanistan gazetelerinde manşet oldu, onlar sevinmiş ki manşet atmışlar. Ben üzüldüm şahsen. Bir Türkiye milletvekilinin bu söyleminin Yunanistan’da manşete çekilmesine üzüldüm. Kendisi üzüldü mü bilmem ama şunu açık yüreklilikle ifade ediyorum bizim kimseden korkumuz yok. Yedi düvel de gelse engel olmaya çalışsa biz Akdeniz’de kendi ekonomik sahamızda hidrokarbon, yani petrol ve doğal gaz kaynaklarını arama konusunda kararlılığımızı ifade ettik. Sadece kendimizin değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan soydaşlarımızın da hakkını sonuna arayacağımızı ifade ettik.”

UÇAKLARLA YERİN ALTINI ÇEKİYORUZ

Dönmez, “Türkiye’nin üstünde iki tane uçağımız var son derece teknolojik donanıma haiz, bu uçakla havadan yerin altının filmini çekiyoruz. Daha önce klasik sondaj yöntemiyle yaptığımız araştırmaları şimdi hız kazanmak için, mesaimizi daha verimli kullanabilmek için bu teknolojiyi getirdik. Ülkenin yüzde 85’inin de filmini çektik, ne var ne yok önce ona bakacağız, ondan sonra sondaj yapacağız.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir