Hafter’e attığımız tokadın sesi İdlib’den geldi

Türk-Rus ilişkileri, İdlib krizi yüzünden iyice gerildi. Konuya ilişkin Akit’e konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “Türkiye’nin Libya’da Hafter’e attığı tokadın sesi Suriye’den, İdlib’den geldi” dedi.

2020 yılının Türk-Rus ilişkileri ve Suriye bağlamında çok iyi başlamadığına dikkat çeken Adıbelli, şunları dile getirdi: “Özellikle son günlerde Suriye’den şehit haberlerinin art arda gelmesi Türkiye’nin tüm politikalarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur. S-400 başta olmak üzere olası savaş uçağı alımı ve öteki savunma projeleri, nükleer enerji ve doğal gaz boru hatlarında iş birliği ve tüm bunlar için Türkiye’nin ABD’yi Avrupa Birliği’ni ve NATO’yu karşısına alması Putin’in en büyük dış politika başarısı olarak görülürken, Türkiye’nin manevrası Rusya’nın dengesini bozmuştur.”

Rusya hata yapıyor

Rusya’nın hata yaptığını belirten Barış Adıbelli, şöyle devam etti: “Türkiye, tarihinde hiçbir zaman tam manasıyla dış politikasında bir devlete yaslanmamış aksine her zaman denge stratejisini gözetmiştir. Bazıları, Türkiye’yi pin pon topuna benzeterek bu stratejiyi değersiz kılmaya ve ya bir hata olarak göstermeye çalışsa da Cumhuriyet tarihi dış politikası tamamıyla bu taktik üzerine kuruludur. Bunun tek çaresi vardır: Türkiye’yi sırtımıza yükleyip başka bir coğrafyaya taşımak… Böyle bir şeyin de mümkün olmayacağına göre denge stratejisi bir jeopolitik zorunluluktur!”

İdlib’deki gerilimi değerlendiren Adıbelli, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak Türkiye’nin Libya’da Hafter’e attığı tokadın sesi Suriye’den, İdlib’den geldi. Anlaşılan tokadın acısını Hafter’den çok Rusya hissetmiş. Rusya’da şahin kanadın giderek gücü artıyor. Özellikle son dönemde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile sözcüsü Maria Zaharova çok sert ve keskin bir dil kullanması bunun açık kanıtıdır.”

Mehmet Özmen – Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir