Gül Oda Tv’ye konuştu

Oda tv yazarı Ayşe Baykal, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Yeni parti hakkında Gül’ün ağzından laf alamayan Baykal, izlenimine göre yeni partinin kurulacağını söyledi. Baykal, “Kurulacak diyorum çünkü ben Abdullah Bey’in yeni bir parti kuracağına inanıyorum.” diye yazdı.

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, odatv’nin yazarı Ayşe Baykal ile görüştü. Gül ile “tanışma görüşmesi” yapan Baykal, kurulacağı iddia edilen yeni partiye dair Gül’ün ağzından laf almaya çalıştı. Baykal’ın yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

Kendisiyle bire bir çalışmamış olsam da, aynı dönemde siyaset yaptığım bir insan Abdullah Bey. Hem tanışmak, hem kafamdaki soru işaretlerine cevap bulmak adına söyleşi yapmak;

Başkanlığa adaylığını koymaktan neden vazgeçtiğini, Tayyip Erdoğan’la görüş ayrılıklarının nedenlerini,

Hayrunnisa Hanım’ın neler düşündüğünü,Kuracağı partide temel ilkelerin neler olacağını,

31 Mart seçimlerini nasıl değerlendirdiğini, Özel ve resmi açıklamalar dışında genelde neden suskun kaldığını sormak istedim.

Kendisi talebimin tanışma kısmını kabul ettiği için sorularımı soramadım hâliyle. Öyle cinlik yapıp araya soru da sıkıştırmadım. Ama bu izlenimlerimi ve gözlemlerimi yazmayacağım anlamına gelmiyor tabii.

(…)

80 darbesinde tutuklanmış
Bir ara “Hakkınızda bu kadar yazılıyor, çiziliyor, hiç mi gaza gelmiyorsunuz?” diye sordum. “Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrıldığım gün günlük siyasete girmeyeceğimi söylemiştim, aksi bir durum bize yakışmaz” dedi.

Sohbet esnasında kendisiyle ilgili bir bilgiyi de ilk defa o gün öğrendim. Bugüne kadar medyada da böyle bir bilgiye denk gelmedim. Abdullah Bey 80 ihtilalinde gözaltına alınarak Metris Cezaevi’nde yatmış meğerse. Hatta yıllar sonra Kenan Evren’le bir araya geldiğinde Evren kendisine “Biz seni de hapse atmışız” deyince Abdullah Bey “Bunlar geçmişte kaldı, biz geleceğe bakalım” cevabını vermiş.

(…)

Yeni parti iddiaları
Abdullah Bey’in ofisine gittiğim taksi şoförü “Abla selamımı söyler misin? Artık kursun şu partiyi…” deyince elçiye zeval olmaz babından taksicinin mesajını iletip; bir cevap alabilir miyim, diye şansımı denedim ama ser verip sır vermedi. Bu konuya girmedi.

Elbette ben de herkes gibi daha fazla şey öğrenmek isterdim. Lakin bir tanışma buluşması olduğundan haddimi aşmak istemedim.

“Kurulacak” diyorum çünkü ben Abdullah Bey’in yeni bir parti kuracağına inanıyorum. Kanımca kuracağı partinin vazgeçilmezleri; evrensel bir dile sahip olması, şeffaflık, hukuk, adalet gibi değerler olacak. Ortak akılla hareket eden bir yapı olacak. Demokrasi ve iç barış olmazsa olmazlardan… Ve üzerinde durduğu önemli hususlardan biri de; evin içini düzene koymadan güçlü olunamayacağı gerçeği. Müslüman ülkelerin hâli hepimizin malumu.

(…) Abdullah Bey, Tayyip Bey’den bahsederken de öyle öfke ve kızgınlık cümleleri kullanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir