Gökçek’ten İmamoğlu’na salvolar

31 Mart seçimlerinde CHP’li İmamoğlu’nun oy farkını kapatarak öne geçmesini, Yunanlı gazetelerin “İstanbul’u fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu” başlığıyla manşete taşımalarını gündeme getiren Ak Parti Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya gelen tepkilere twitter adresinden cevap veren Gökçek, İmamoğlu’nu

“13 sayısı birilerine uğursuz gelse de herkes bu sorulara cevap vermeli?
1- Yunan gazeteleri niçin ‘İstanbul’u fetheden Yunanlı’ diye manşet attı?
2- İnsan kökeninden utanır mı?” sorularıyla perişan etti.

İmamoğlu Yunan gazetesine zerre tepki vermedi
31 Mart seçimlerinin hemen sonrasında Yunan medyasının “Konstantinopolis’i fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu” manşetlerine “15 Nisan’da şöyle bir twit atmış ve demiştim ki; ‘Yunanlı şu manşeti atmış; Ekrem İmamoğlu İstanbul’u fetheden Yunanlı. Bu laf bana dokunuyor arkadaş, size dokunmuyor mu?’ ifadeleriyle tepki gösterdiğini hatırlatan Melih Gökçek, Yunan medyasının haberlerine karşı İmamoğlu’nun tepkisizliğini şu sözlerle dile getirdi: “Ekrem İmamoğlu’ndan çıt çıkmamıştı. Yunan gazetesi İstanbul’dan Konstantinopolis diye bahsediyor ve devam ediyordu; İstanbul’u fetheden Yunanlı. Yunanlının İstanbul’u fethettiğini söyleyen Yunan gazetesine İmamoğlu’ndan zerre tepki verilmiyordu…”

“Ben Yunanlı değilim” dese mesele kapanacak
Twitinde, Yunan gazetelerinde İmamoğlu ile ilgili yayınlanan haberlerin Yunanca kupürlerini ve Türkçe tercümesini paylaşan Gökçek, “İmamoğlu, ‘Ben Yunanlı değilim, Rum değilim, iftira atmayın” dese olay orada kapanacak. Çıt yok…” ifadelerini kullandı.

Kripto Hristiyanlar olarak adlandırılırlar
Yunanistan’da Greek Reporter isimli internet sitesinde İmamoğlu’nun Pontus kökleri olduğunun iddia edildiğini aktaran Gökçek, gazetedeki haberin Türkçe tercümesinde “Greek Reporter gazetesi haberi İmamoğlu’nun facebook hesabından almış.

Haberde deniliyor ki; ‘Yunanlılar, Pontus-Yunanca konuşan nüfusun 1920-1922’deki Yunan-Türk savaşından sonra İslam’a dönüşen Rumlar olduğuna inanmaya bayılırlar, ‘Kripto-Hristiyanlar’ olarak adlandırılırlar” ifadelerinin yer aldığını ifade etti. Gökçek twit serisinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Greek Reporter gazetesi İmamoğlu’nun facebook hesabından alıntı yapıp şöyle diyor; ‘He speaks Greek and dances Pontus dances, media hail…’ Yunanca konuşuyor ve dans ediyor pontus dansları, medya dolu ve ekrem imamoğlu’nun facebook sayfasında yayınlanan bir videosunu buldu.”

İmamoğlu’nun Rum olması bizi ilgilendirmiyor
Twit dizisinde “Bizi İmamoğlu’nun Rum veya Türk olmasi ilgilendirmiyor.” diyen Gökçek, İmamoğlu’na şu ifadelerle seslendi: “İster Rum, ister Ermeni, ister Türk, ister Kürt ol. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak İstanbul Belediye Başkanı olmak için yeterli. Fakat insanın kökeniyle iftihar etmesinden doğal birşey de olamaz. Var mı itirazı olan? Benim babam Türk ve Urfalı. Anam Kosovalı akıncı torunu. Ben Ankara’da doğdum. Her zaman söyledim… Ne var bunları söylemekte? Sn. İmamoğlu da kökeni neyse söyler, olay kapanır… Bu kadar basit… İster kökeni Rum olsun, ister Ermeni, ister Türk, İstanbul adaylığında sorun yok.”

Göksu’nun konuşmasını saptırdılar
Gökçek, Ak Partili Tevfik Göksu’nun İmamoğlu ile ilgili sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, şunları söyledi: “Sn. Tevfik Göksu İstanbul’da yaptığı bir konuşmada bu konuyu dile getirdi.
Hemen şerefsizler bir video yayıp altına; “Göksu Trabzonluları Yunanlılara benzetti” diye konuyu saptırmaya çalıştılar. İşte İmamoğlu’nun Tevfik Göksu’ya cevabı.. Cevabı sizi tatmin etti mi bilmiyorum? Fatih Portakal Fox’tan İmamoğlu’na tam destek çıktı. Ve ne alakâ ise, konuyu İmamoğlu’nu Yunan gazetesinin ‘İstanbul’u fetheden Yunanlı’ tabirinden tamamen koparıp, Tevfik Göksu’nun Trabzonlulara hakaret ettiğini söyledi? Buyrun dinleyin. Tevfik Göksu öyle bir cevap verdi ki, on numara… Yarın akşam Fox tv’den bu sözlerin yayınlanmasını kamuoyu adına Fatih Portakal’dan bekliyorum… Türk vatandaşı olduktan sonra kökeniniz ne olursa olsun adaylığa engel yok.”

İmamoğlu bu sorulara cevap vermeli
Gökçek 15’lik twit serisinde son olarak İmamoğlu’na yönelttiği “13 sayısı birilerine uğursuz gelse de herkes bu sorulara cevap vermeli?
1- Yunan gazeteleri niçin “İstanbul’u fetheden Yunanlı” diye manşet attı?
2- İnsan kökeninden utanır mı?” soruların cevabını isterken, bir de tavsiyede bulundu:
“Bence Trabzonlular İmamoğlu’na şöyle demeli; ‘Sayın İmamoğlu ‘İstanbul’u fetheden yunanli’ diye sana bu manşeti atan gazeteye ‘ulan bu ne biçim manşet, kendine gel. Bana hakaret mi ediyorsunuz?’ diye cevap vermelisin. Bizim hemşehriliğimizi kullanıp kendini kurtarmaya kalkma.”

Kaynak: Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir