Gizlilik kaydıyla konuştu

Ankara-Washington hattında ciddi gerilime yol açan S-400 krizinde sular bir nebze durulmuş gibi görünse de görüşmeler perde arkasında devam ediyor. ABD’li yetkili yaptığı son dakika açıklamasında, Washington’un Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi konusunda Türkiye ile müzakereleri sürdürdüğünü belirtti. Yetkili, zamanında Türk hükümetinde Erdoğan gibi düşünmeyen insanlar olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin S-400’leri geri göndermesi ya da sistemi işler hale getirmemesi için Türkiye’ye baskı yaptığını söyledi.

“İSTER KAPATIN, İSTER GERİ GÖNDERİN, İSTER İMHA EDİN”

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığı son dakika haberine göre; gizlilik kaydıyla konuşan yetkili, “Türkleri S-400’lerden caydırmak için hala çalışma yapılıyor: İster kapatsın, ister geri göndersin, ister imha etsin” ifadesini kullandı.

Söz konusu yetkili, bunun halen devam eden bir mesele olduğunu belirterek, “Orta yolu bulma, yeniden ele alma ve uzlaşıya ilişkin konuşuyoruz. Bu henüz masa dışına atılmış değil” dedi.

TRUMP’IN SÖZLERİNE ATIFTA BULUNDU

Dışişleri yetkilisi, S-400 meselesinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG unsurlarına karşı gerçekleştirdiği harekatı da kapsayan daha geniş bir müzakerenin parçası olduğunu ifade etti.

Amerikalı yetkili, “Başkan’ın (Donald Trump) da söylediği gibi, siz ateşi kesin, biz de yaptırımları keselim. Ancak henüz tehlike geçmiş değil” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜLEMEMİŞ DİĞER KONU

Bakanlık yetkilisi, “Türkiye ile henüz çözülememiş diğer konuların hepsinin üzerinde çalışıyoruz. CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımları riski de Türklerle yaşadığımız bir dizi sorunun parçası” derken, ABD üretimi Patriot füze sistemlerinin hala Türk hükümetine verilebileceğini belirtti.

“ZAMANINDA BAZI TÜRKLER ERDOĞAN GİBİ DÜŞÜNMÜYORDU”

Türk hükümetinde herkesin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi düşünmediğini savunan yetkili, “Bundan aylar ya da yıllar evvel, ‘Kendimizi Rus nüfuzu tehlikesi altına atmamayı yeğleriz, kendimizi NATO ortaklarımızdan izole etme tehlikesi altına atmamayı yeğleriz, kendimizi Washington’dan izole etme tehlikesi altına atmamayı yeğleriz’ diyen Türkler vardı” ifadelerini kullandı.

“KEŞKE S-400’LERİ HİÇ SATIN ALMAMIŞ OLSALARDI”

Söz konusu yetkili, Türkiye’nin S-400’leri hiç satın almamış olmasının ideal seçenek olduğu aktararak, “Bu çizgi aşıldığına göre, artık mesele bunun nasıl soyutlanacağı, ayrı tutulacağı ya da etkisiz hale getirileceği. Ancak bu eskiden olduğundan daha zor” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine ait parçalar temmuz ayında Ankara’ya sevk edilmeye başlamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir