FETÖ avukatı CHP heyetinde

Cumhuriyet Halk Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Amerika Birleşik Devletleri’nden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin usulüne uygun istenmediğini iddia etmişti. İnce’nin, “Beni Amerikalılar aradı. Gülen’in usulüne uygun istenmediğini söylediler” yalanı karşısında Adalet Bakanlığı, ‘iade’ yazışmalarını CHP heyetine açacağını duyurdu. İddiaların gerçeği yansıtmadığını bilmesine rağmen CHP, iade dosyalarını incelemek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve A takımının gözetiminde kurulan heyet, dün bakanlığa gönderildi. Heyet içinde CHP Ankara milletvekilleri Murat Emir, Ali Haydar Hakverdi ile avukatlar Erol Aras ve Efe Dikbıyık da yer aldı.

PARTİDE HUKUKÇU KALMAMIŞ

Heyete, bakanlık bürokratlarınca Gülen hakkında ABD makamlarına iletilen iade taleplerine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Ziyarette heyet üyelerinin soruları cevaplandırıldı, arzu ettikleri evrakı incelemeleri sağlandı. Partinin gönderdiği ekipte FETÖ avukatı Erol Aras’ı tercih etmesi ise kafalarda soru işareti oluşturdu. Bunu da ‘Amerikalılar’ mı belirledi sorusu gündeme geldi. Genel merkez tarafından yetkilendirilen avukat Aras ne milletvekili olarak ne de CHP’de herhangi bir göreve sahip bulunmuyor. Oysa partide, ‘hukukçu’ sıfatına sahip birçok isim parlamentoda milletvekili olarak yer alıyor. Aras, kamuoyu tarafından da ihanet çetesine yakın olan bir isim olarak biliniyor.

HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

FETÖ’cülerin yargılandığı davalarda hainlerin savunuculuğu üstlenen Aras’ın, örgütün yayın organı olduğu bilinen Can Erzincan TV’de sık sık programlara katıldığı belirlendi. Ankara Baro Başkanlığı’na bir dönem aday olan Aras’ın bu programlarda FETÖ’cü yayın organının tezlerini destekleyen açıklamalar yaptığı görüldü. 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay önce katıldığı yayında ‘sokağa çıkma’ çağrısı yaparak Pensilvanya’nın taleplerini yerine getiren Aras, darbe girişiminden sonra da cübbesini giyip hainlerin avukatlığını kendine görev edindi. Yüksek yargı ve TSK içindeki kriptoların yılmaz savunucusu oldu. Öte yandan Adalet Bakanlığı’nın, Ankara-Washington arasındaki resmi yazışmaları inceleyen ekipte yer alan Aras’a izin vermesi tepki topladı.

SİCİLİ KABARIK

FETÖ’cülerin avukatı Erol Aras’ın sicilinin de bir hayli kabarık olduğu ortaya çıktı. Aras, Türkiye tarihine post-modern darbe olarak geçen 28 Şubat döneminde başrolde yer aldı. FETÖ’cü darbecileri savunan Aras, o dönemde cuntacıların avukatlığını üstlendi. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın avukatlığını yapan Aras, Ergenekon davalarında da sanıkları için aranan isimlerin başında geliyordu. Böyle bir süreçten gelen Aras’ın günümüzde mahkeme salonlarından FETÖ’cü hainleri aklamaya çalışması hiç de şaşırtıcı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir