Facebook’ta buna dikkat

Herkesin dikkatli olması gereken bu konuda yazılmış aşağıdaki yazıyı, belki afaki bulabilirsiniz ama dikkatli olmakta yarar var…

-Tüm anne babalar okusun çok önemli… Sosyal medyadaki bu tehlikenin farkında mısınız?; Hiç tanımadığınız biri size Facebook üzerinden arkadaşlık isteği gönderiyor.

Bu kişiyi tanımıyorsunuz ancak hoş bir profil resmi var, gayet inandırıcı ve masum görünen profili de inceleyip, arkadaşlık isteğini kabul ediyorsunuz. Küçük kızınızın okuldaki ilk günü.

Kızınız yeni elbisesi içinde o kadar sevimli ve harika görünüyor ki arkadaşlarınız ve akrabalarınız da onun bu sevimli halini görsün diye kızınızın bir resmini çekip Facebook’a koyuyorsunuz ve yer bildiriminde bulunuyorsunuz.

Kızınızı ilk defa okula bırakırken o kadar gurur duyuyorsunuz ki altına şunları yazıyorsunuz: “Kızımın ne kadar büyüdüğüne inanamıyorum.

Zaman uçup gidiyor. Kızımla gurur duyuyorum.” Altına da bir çok arkadaşınızdan sizin gurur ve sevincinizi paylaşan yorumlar geliyor. Buraya kadar herşey normal hiç bir sorun yok.

İnsan kaçakçısı; Bu esnada, üzerinde fazla düşünmeden Facebook arkadaşı olarak eklediğiniz gizemli kişi, kızınızın sevimli elbisesi içindeki resmini cep telefonuna kaydediyor ve çevresindeki yada yurtdışındaki farklı bir sürü pedofileye şu notu ekleyerek onun resmini gönderiyor:
-Türk kız, Yaş 6,Kahve rengi gözler, Siyah Saçlar. 35,000 Avro-

Kızınızın resmini, gümüş bir tepsi içinde, bir insan kaçakçısına verdiğiniz gibi aynı zamanda onun bulunduğu yerin adresini de verdiğinizin farkında mısınız?

Kızınızı okuldan almak üzere saatinde okula gittiğinizde onun orada olmadığını görüyorsunuz. Aslında, daha siz onun okuluna varmadan, bir yolunu bulup okuldan almışlar ve kızınız çoktan bir pedofile yani bir sübyancı şerefsize satılmıştı bile.

Kızınız şimdi uyutulmuş bir halde bir aracın bagajında teslim edileceği yere doğru yola çıkmış, belkide gemi ile yurt dışına gönderilecek. Allah kimsenin başına vermesin

Öncelikle; Hayatınız ile ilgili tüm detayları Facebook başta olmak üzere sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Evinizi, aracınızı, bahçenizi yer bildirimi yapıp yayınlamayın.

Sosyal medyayı kullanırken sorumsuzca davranmayın ve sosyal medyanın zararlarının da olabileceğini hesaba katarak hareket edin. Sanal ortamda insanların kendilerini çok farklı tanıtabileceklerini unutmayın.

Ayrıca gizlilik ve paylaşım ayarlarını sadece siz ve arkadaşlarınız görecek şekilde düzenleyin, arkadaşlarınızın arkadaşlarını bile buna dahil etmeyin.

Kesinlikle tanımadığınız insanları Facebook üzerinde arkadaş olarak eklemeyin. Çocuklarınız resimlerini de Facebook profil resminiz olarak kullanmayın… Kaynak: Blog Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir