Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamalarına tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi:

“TBMM’de 25 Haziran 2009’da geçen düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlamasını önlemekti.

Burada parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız. Meclis’in yasama yetkisini dışarıdan birilerinin kalkıp da atıp tutmak suretiyle yere çalmaya hakkı yoktur.

Bu boru göstermeye benzemez. Parlamento hukuku boruyla sindirilemez. Emekli bir askerin peşine düşüp Meclis’i, yasama dokunulmazlığını izama yeltenenler herhalde kendi geçmişlerinden utanıyorlardır. “

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

İlker Başbuğ, geçen hafta Haber Global’de konuk olduğu programda; 26 Haziran 2009’da Meclis’ten geçirilen torba yasadaki “asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması”na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve “26 Haziran 2009’da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın” demişti.

İlker Başbuğ’un askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili 2009’da TBMM’den geçen düzenlemeyi hazırlayanları “FETÖ’nün siyasi ayağı” için örnek göstermesi yeni bir tartışma başlatmış ve siyasetin de en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir