Erdoğan’dan Bahçeli’ye bir yanıt daha

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Meclis’teki grup toplantısında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin af tartışmasıyla ilgili “Teklifimizin tartışmasız arkasındayız.” diyerek ittifakı bitirdiği açıklamalarına yanıt verdi.

“Uyuşturucu baronlarına, katillere, hırsızlara kader mahkumu mu diyeceğiz?” diye soran Başkan Erdoğan cezaevlerinde 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu olduğunu hatırlattı.

Erdoğan şöyle konuştu:

“Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manasıyla masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir. Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmaya mecburuz. Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla, torbacılık yapanları bir araya getirmek bunu anlamak da mümkün değil. Biz devlet olarak baronlarla da torbacılarla da içenlerle de mücade ettik, etmeye devam ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucularla mücadelede bizim iktidarımız olduğu kadar yoğun bir mücadele verilmemiştir. En doğusundan güneydoğusuna kadar nerede ne gibi çalışmalar yapıldıysa hepsini topladık, gerekeni yaptık. 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Ne demek aldatılmış? Öbür tarafta can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Öbür tarafta hırsızlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazlasını yapıyor, bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Zanilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Biz devlete karşı işlenen suçlarda devlet olarak yapılabilecek ne varsa gayret ederiz. Bir katili affettiğimiz zaman maktülün ailesine nasıl anlatacağız?

Milletime soruyorum. Allah aşkına bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Aldatılmış ne demek? Uyuşturucu baronlarına, katillere, hırsızlara kader mahkumu mu diyeceğiz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir