Erdoğan ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Bunlar topal ördek”
Dün akşam Miraç Kandili nedeniyle İstanbul Camlıca Camii’ne giden Erdoğan, vatandaşlarla kısa süre sohbet etti.

İsim vermeden kendini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ilan eden Ekrem İmamoğlu ile ilgili konuşan Erdoğan, “Şu anda hala her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” dedi.

Topal ördek
Topal ördek tabiri, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan ve Kongre çoğunluğunun farklı partilerden olması durumuna deniyor.

Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan ile Kongre’nin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için ‘topal ördek’ kavramı kullanılıyor. Topal ördek kavramı Amerikan siyasetinde görev süresinin sonuna gelen başkanlar için de kullanılan bir kavram. Zira ABD’de, yeni başkan seçildikten sonra ‘geçiş süreci’ adı altında eski başkan 3 ay daha göreve devam ediyor.

ABD siyasetinde birçok örneği olan topal ördek başkanların en sonuncusu Barack Obama’ydı. Obama’nın görev süresinin bitimine 2 yıl kala gerçekleşen seçimlerde Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu ele geçirince topal ördek konumunda kalmıştı. Mevcut Başkan Donald Trump’ın yönetiminde ise benzer bir durum şimdilik söz konusu değil. Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi Trump yönetimi iktidardayken, ABD Kongresi’nin her iki kanadında da benzer bir şekilde Cumhuriyetçilerin çoğunluğu bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir