Erdoğan’dan Kadir Şeker açıklaması

Konya’da şid-det gören genç bir kızı kurtarmak isterken ka-til durumuna düşen Kadir Şeker’in adli süreci tüm Türkiye tarafından yakından takip edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Vicdani bir durum sergiledi”

Konya’da şid-det gören Ayşe D.’yi darp eden Özgür Duran’ı engellemek isterken, Duran’ın ö-lümüne sebep olan Kadir Şeker’le ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, “Şimdi orada Kadir insani, vicdani bir durum sergiledi. Bundan sonraki süreç tamamen yargı ile ilgili bir süreç. Temenni ederiz ki adil bir karara varırlar” dedi.

Bakan Gül: Kimse ‘Kadir suçludur’ diyemez, ama ortada bir ce-set var

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de yaptığı açıklamada “Hâkim savcılara görevlerini yapmaları için onlara bir zaman tanımak lazım. Olay çok yeni. Şu anda savcı delilleri topluyor, soruşturmayı sürdürüyor. Bu soruşturma neticesinde bir karara varılacak. Elbette savcılık makamı, kişinin sadece aleyhine delilleri toplayan bir soruşturma yapmıyor. Kişinin lehine olan ne varsa, onları da toplayarak soruşturmayı tamamlayacak. Kimse ‘Kadir suçludur’ diyemez, ama ortada bir ce-set var. Bir ci-nayet soruşturması sürüyor. Burada olay meşru müdafaa mıdır, yani hukuka uygunluk sebebiyle ortada bir suç yok mudur, ya da başka bir durum mu var, bunların hepsi soruşturma aşamasından sonra çıkacak. Ve şu da bir gerçek ki; hâkim, savcı da sizin bizim gibi insan. Onların da vicdanı var. Onlarda da izan ve bir kalp var. Ve deliller çerçevesinde bu soruşturmayı tamamlayacaklar. Hepimize düşen soruşturmanın sonucunu beklemektir. Ve bizim de beklentimiz soruşturmanın bir an önce tamamlanmasıdır. Şunu da paylaşmak gerek ki, bir kişi tutuklu olunca kesin ve baştan bir mahkûm olmuş gibi değerlendirmek yanlıştır. Tutukluluk bir tedbirdir. Tutuklu oldu diye ‘mahkûm oldu, suçludur’ demek doğru değil. ‘Salıverildi diye ve serbest bırakıldı’ diye suçsuzdur anlamı da çıkmaz. Bunların hepsi yargılama aşamasında, hâkim ve savcının vereceği kararla çıkacaktır.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir