Erdoğan: Af teklifiyle ilgili talimat verdim

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af teklifiyle ilgili yapılan çalışma tamamlanarak Meclis’e sunuldu. Teklifle ilgili siyasi partiler çalışmalarını hızlandırdı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni”nde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin af teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada talimat verdiğini belirterek”Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana (toplumsal vicdan) uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim.” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL VİCDANA UYGUN HALE GETİRİLMESİ TALİMATI VERDİM”

Erdoğan şu şekilde konuştu:

“Kanunlarımızın uygulamasında milletimizi rahatsız eden hususların bulunduğu bir gerçektir. Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha artırmıştır. Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana (toplumsal vicdan) uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim.

Bakanlığımız bu konudaki hazırlıkları sürdürüyor. Biz yürütme olarak bu hazırlığı yapmakla sorumluyuz. Nihai tasarruf milletvekillerimize ait. Milletin yüreğini yaralayanların adliyenin bir kapısından girip diğerinden çıkmayacağı bir düzenleme yapılmalı.”

“BUNLAR VİRÜS AMA TEMİZLEYECEĞİZ”

“Reformlar sayesinde yargının itibarını yükselttik. Hükümet konaklarının alt katlarında veya köşe bucakta, merdiven altı kalmış izbe binalara mahkum edilmiş bir yargı dünyamız vardı. Hakim ve savcı sayımız yetersiz olduğu için dosyalar kucaktan kucağa gidiyor. Geç gelen adalet adalet değildir sözü kulaklarda çınlıyordu.

Terör örgütünün adalet teşkilatındaki militanlarının da kökünü kazıyoruz. Bitmedi, daha var. Bunlar virüs ama temizleyeceğiz.

“ADALET ARAYIŞI KIYAMETE KADAR SÜRECEK”

Yasa dışı örgütlenmelere izin vermeyeceğiz. Yargının içinde kamplaşmalara izin vermeyeceğiz. Adalet arayışı kıyamete kadar sürecek.

Adaleti sadece devletin değil, hayatın da merkezine yerleştirmemiz şarttır. Bu ülkenin her bir vatandaşı adliye kapısından girdiğinde hukuk önünde hakkını alacağını bilene kadar hiç birimize durmak, dinlenmek yok.

İnsanlarımızın canına kast eden kişilerin adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerekiyor.

“BAKANLIĞIMIZIN HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR”

Kanunlarımızın uygulamasında milletimizi rahatsız eden hususların bulunduğu bir gerçektir. Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha artırmıştır. Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim.

Bakanlığımız bu konudaki hazırlıkları sürdürüyor. Biz yürütme olarak bu hazırlığı yapmakla sorumluyuz. Nihai tasarruf milletvekillerimize ait. Milletin yüreğini yaralayanların adliyenin bir kapısından girip diğerinden çıkmayacağı bir düzenleme yapılmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir