Davutoğlu açıklama yaptı

1 Mayıs günü öğleden sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde üzerinde AK Parti tişörtü, sırtında Türk bayrağı olan bir kişi, in-tihar girişiminde bulundu. O sırada Köprü’den geçtiği belirtilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, söz konusu kişinin yanına giderek in-tihardan vazgeçirdi.

Olay sonrası Davutoğlu’nun vatandaş sarılırken çekilen fotoğafları ise yeni parti kıuracağı iddialarından dolayı çok konuşuldu; AK Parti, Türk bayrağı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve sarılma sembollerinden dolayı “kurgu” ithamlarında bulunuldu.

3 gündür sessizliğini koruyan Ahmet Davutoğlu, bugün bir açıklama yaptı. Davutoğlu’nun basın ofisinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

AHLAK SINIRLARINI ZORLAYAN BİR TARTIŞMA ORTAMI

“Geçtiğimiz hafta içinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde meydana gelen bir in-tihar girişimi vakasına, o esnada köprüden geçmekte olan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun müdahalesi üzerine sosyal medyada yakışıksız, gerçek dışı, yer yer ahlak sınırlarını zorlayan bir tartışma ortamı oluşmuştur.

ART NİYETLİ İTHAMLARDAN DOLAYI AÇIKLAMA YAPMAK ŞART OLDU

Bu tür bir seviyesiz yakıştırmayı yalanlamaya çalışmak bile abesle iştigal olacağı için açıklama yapılmamıştır. Ancak art niyetli ve Sayın Davutoğlu’nu yıpratma gayesi güden ithamlara, kamuoyunda bilinen bazı isimlerin de dahil olmaları üzerine kamuoyu ile bazı hususların paylaşılması ihtiyacı doğmuştur.

AJANS DAVUTOĞLU’NU YOK SAYINCA HABERİ PAYLAŞTIK

Yaşanan hadisenin sahiciliğini izah etmeye çalışmak bile züldür. Kaldı ki olayı çarpıtarak yorumlayanlar, kamu görevi yapmakta olan güvenlik görevlisi polisleri de bir kurgunun parçası olmakla itham etmektedirler. Bir haber ajansının olayı duyururken artık yerleşik uygulama haline geldiği gibi Sayın Davutoğlu’nu yok sayması üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hadisenin gerçek boyutu, birçok basın kuruluşu ile paylaşılmıştır.

DAVUTOĞLU DA SORGULANABİLİR

Her siyasetçi yaptıklarına ve yapmadıklarına dair sert, kimi zaman sınırları aşan eleştirilere muhatap olabilir. Bu anlamda elbette Sayın Davutoğlu da bir istisna değildir. Demokrasi kamuoyuna mal olmuş kişilerin her yaptığının kamuoyu önünde ve sorgulanmaya açık olduğu sistemin adıdır.

YÜREĞİNE BASMADIĞI COĞRAFYA KALMAYAN DAVUTOĞLU’NUN DURUŞUNU SORGULAYAMAZLAR

Ancak Sayın Davutoğlu’nun, milletimiz nezdinde itibar kazanmak için herhangi bir kurguya ihtiyacı yoktur. Yaşanan bu hadiseyi sahicilik ve samimiyet adına değerlendirmeye kalkanlar Gazze’de evladı İsrail tarafından şehit edilen babaya sarılan, Myanmar’da Müslüman kardeşlerimizi Allah’ın selamı ile selamlayan, Anadolu’nun her köşesinde binlerce insanımızı bizzat kucaklayan, Urumçi’den Bosna-Hersek’e kadar yüreğine basmadığı coğrafya kalmayan Sayın Davutoğlu’nun duruşu üzerine yorum yapamazlar.

Bu samimiyeti sosyal medyanın ahlakın, edebin, insanlığın ve asgari nezaketin askıya alındığı bir mecra olduğunu düşünerek fütursuzca kul hakkına girenler bilmeyebilir. Aziz milletimiz bu samimiyeti hakkıyla değerlendirmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir