Darbe girişimi başladı

Beklenen darbe girişimi başladı… Ülke diken üstünde… Venezuela’da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı. Guaido yayınladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı. Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı….

Venezuela’da aylardır süren kriz darbe girişimine dönüştü. Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, resmi Twitter hesabından darbe girişimini başlattıklarını duyurdu. Başkent Caracas’ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.

Guaido, “Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü. Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

GUAİDO TARAFI KOLLARINA MAVİ KOLLUK TAKIYOR

Guaido tarafında olan halk, asker ya da siyasetçiler kollarına mavi kolluk takıyor. Bu şekilde saflarını belli etmiş oluyorlar.

TUTUKLU BELEDİYE BAŞKANINI SERBEST BIRAKTI

Guaido’nun açıklama yaptığı videoda, 2014’teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 yıl hapse mahkum edilen muhalif lider Leopoldo Lopez’in de yer aldığı görüldü. Lopez, Guaido’yu destekleyen bir grup asker tarafından serbest bırakıldığını açıkladı.

Juan Guaido ve Leopoldo Lopez… Lopez yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Guaido” tarafından serbest bırakıldığını söyledi.

MADURO HÜKÜMETİNDEN İLK AÇIKLAMA

Venezuela hükümeti ise, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

KURUCU MECLİS BAŞKANINDAN HALKA “MADURO’YI KORUYUN” ÇAĞRISI

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

SAVUNMA BAKANI KONUŞTU

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise, Guaido’yu kastederek “ülkeyi şiddet ile doldurmayı amaçlayan hareketleri reddediyoruz” dedi. Lopez ayrıca “Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum yok” ifadelerini kullandı.

ABD’li Senatör Marco Rubio, Venezuela’da yaşanan darbe girişimine açık destek verdi ve ekledi: “Bir daha böyle bir fırsat gelmeyebilir.”

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI DÜNYADAN İLK TEPKİLER

İspanya hükümetinden yapılan açıklamada, “Guaido, Venezuela’da demokratik geçişi sağlayacak meşru liderdir” denildi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada “Venezuela’daki darbe girişimine karşı Maduro’nun yanındayız” dedi.

Haber 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir