Cumhuriyet’ten itiraf gibi haber

AK Parti, İstanbul’da az bir farkla biten seçim yarışına hukuk kuralları çerçevesinde 39 ilçenin tamamında itiraz etti. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu İstanbul’daki tüm ilçelerde geçersiz sayılan oyların yeniden sayımına karar verdi.

Alınan karar sonrası 17 ilçenin 22 seçim bölgesinde geçersiz, birinde ise oyların tamamı yeniden sayıldı. 15 ilçede geçersiz, 8 ilçede ise oyların tamamının sayımı devam ediyor. Yapılan ve yapılmakta olan sayımlar sonucu AK Parti’nin itirazlarının ne derecede haklı olduğu tek tek ortaya çıkıyor.

Geçersiz oyların sayımı sonrası aradaki farkı hızla kapanırken oy farkı 17 binlere kadar geriledi. YSK’nın verilerine göre İmamoğlu’nun oyu 4 milyon 171 bin 501, Yıldırım’ın oyu ise 4 milyon 153 bin 502 olarak açıklandı.

ÇOĞU İLÇEDE OY SAYIMI DEVAM EDİYOR

Oy sayımlarının hâlâ devam ettiği ilçe seçim kurulları şöyle:

Arnavutköy, Beyoğlu, Çekmeköy, Ataşehir, Avcılar 1. ve 2. bölgeler, Bahçelievler, Bağcılar 4. bölge, Beylikdüzü, Beşiktaş, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa 1. bölge, Maltepe 2. bölge, Şişli 1. ve 2. bölgelerinde ise oyların sayımı hâlâ devam ediyor. Tüm oyların yeniden sayılması kararı verilen ilçe seçim kurulları: Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Bağcılar 2. İlçe Seçim Kurulu, Çatalca, Kartal 2. İlçe Seçim Kurulu, Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu, Silivri, Sultanbeyli 1. İlçe Seçim Kurulu, Tuzla.

CUMHURİYET KENDİSİ İLE ÇELİŞTİ

Tüm bu gelişmelere rağmen Cumhuriyet Gazetesi, her zamanki gibi sahneye çıkarak seçim sonrası AK Parti’nin yapmış olduğu haklı itirazları kendilerince üslupsuz bir dille çarpıtarak yine rezil bir habere imza attı.

”Seçimi Çaldırmayacağız”

Gazete, YSK tarafından geçersiz oyların tekrar sayımının tamamlandığı ilçelerin listesini yayımladı. Yayımlanan o listede bile AK Parti’nin yüksek derecede kaydırılan oylarının olduğu aşikar ortada olmasına rağmen ”Seçimi çaldırmayacağız” şeklinde bir manşetle haberi servis etmekten çekinmedi. ”YSK, AKP için seferber olsa da fark kapanmadı” şeklinde yalan bir ifadeye de yer veren gazete yayımlandıkları tablo ile gözleri önündeki gerçeği göremeyecek kadar aciz bir durumda olduklarını kanıtladı.

Yapılan haberle bir kez daha AK Parti’nin haklılığı ortaya çıkarken Cumhuriyet Gazetesi ise kendini rezil ettiği ile kaldı. Hem savundukları haksız görüş ellerinde patlarken hem de kendileri ile anlamsız bir çelişkiye düşmüş oldular.

KAYDIRMALAR SONRASI AK PARTİ LEHİNE 13 BİN OY YAZILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz basın toplantısı düzenledi. Yavuz, İstanbul’da bugün itibariyle AK Parti adına yazılan oy sayısının 13 bin 969’a ulaştığını, AK Parti ile CHP arasındaki farkın 18 binin altına indiğini açıkladı.

haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir