CHP’nin bir yalanı daha elinde patladı!.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda ve BirGün, Diken, T24, Artı Gerçek, Sözcü, Sputnik gibi haber sitelerinde yer alan habere göre CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi SOLOTÜRK ile karşılaşmasının ardından SOLOTÜRK’ün gösteri uçuşlarının iptal edildiği iddia edildi.

Linoge isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı tweet 20 bine yakın retweet ve 50 binden fazla beğeni alırken, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddiayı içeren tweeti 3 binden fazla beğeni aldı.

Ancak SOLOTÜRK’ün gösteri uçuşlarının Muharrem İnce ile karşılaşmasının ardından iptal edildiği iddiası doğru değil. SOLOTÜRK’ün gösteri uçuşlarının iptal edildiği, ekibin Muharrem İnce ile karşılaşmasından bir gün önce, 18 Mayıs’ta Twitter ve Facebook’tan duyurulmuş, daha sonra gönderiler silinmişti.

Karşılaşma 19 Mayıs, iptal duyurusu 18 Mayıs

Muharrem İnce resmi Twitter hesabından 19 Mayıs saat 17:32’de bir tweet atarak “SOLOTÜRK gösteri ekibiyle karşılaştık” mesajını paylaşmış bir süre sonra tweeti silmişti.

SOLOTÜRK’ün resmi Twitter hesabından ise uçuşların iptali bir gün önce, 18 Mayıs 2018’de atılan tweet ile şu şekilde duyurulmuştu:

Genelkurmay Başkanlığı tarafından görülen lüzum üzerine aşağıdaki gösteri uçuşlarımız iptal edilmiştir:

20 Mayıs – Sinop

2 Haziran – Tekirdağ

23 Haziran – Bodrum

28 Haziran – Kocaeli

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

19 Mayıs Samsun gösteri uçuşumuz planlandığı gibi devam etmektedir.

SOLOTÜRK tarafından atılan tweete ve Facebook sayfasında paylaşılan gönderiye ulaşılamasa da, söz konusu tweetin Google Önbelleği’nde yer alan görüntüsünden duyurunun 18 Mayıs’ta gerçekleştirildiğini görmek mümkün.

Duyurunun Airline Haber tarafından, ilgili sosyal medya gönderilerine dayandırılarak 19 Mayıs saat 13:30’da, Bağımsız Havacılar isimli web sayfası tarafından 18 Mayıs saat 09:21’de yayınlandığını söylemek de mümkün.

İptal tarihine ilişkin hata kokpit.aero’nun tweet tarihinden kaynaklanıyor

SOLOTÜRK’ün ve Muharrem İnce’nin attıkları tweetleri neden sildikleri bilinmese de, sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan iddialarda, kokpit.aero sitesinin ve attığı tweetin kaynak olarak gösterilmesi, uçuşların 20 Mayıs tarihinde iptal edildiği izlenimini uyandırdı.

Genelkurmay: 12 Mayıs’tan itibaren iptal edildi

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi Twitter hesabından 25 Mayıs’ta yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarının icra ettikleri hava gösterileri TSK tarafından yapılan yıllık planlamaya göre icra edilmektedir. 12 Mayıs 2018 tarihinden itibaren, planlanan bazı hava gösterileri ertelenmiştir. Planlamalarda yapılan değişiklikler SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları internet sitelerinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Yapılan planlamaların basında konuyla ilgili olarak yer alan haberlerle ilgisi bulunmamaktadır. Hava gösterileri önümüzdeki dönemde de planlandığı şekilde icra edilmeye devam edilecektir.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında yer alan Türk Yıldızları gösteri ekibinin Instagram hesabında bazı uçuşların iptal edildiği duyurusunun 8 Mayıs’ta yer aldığını da görmek mümkün. Açıklamada “alınan erken seçim kararı” uçuşların iptal edilmesinin gerekçesi olarak gösteriliyor.

Kaynak:Teyit.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir