Chp ve Yunan’ın korkulu rüyası bitti

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en büyük donanma tatbikatı olan Mavi Vatan 2019 sona erdi. 103 geminin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat, üç denizde de eş zamanlı olarak yürütüldü.

Çeşitli fazlar ile gerçekleştirilen bu dev organizasyon, yurt içi ve yurt dışında da büyük yankı uyandırdı. Hava ve kara destekli operasyonlar icra edilen tatbikat tarihe geçti.

Tatbikat sona erdi
Özellikle farklı senaryo ve coğrafyalarda gerçekleştirilen tatbikatın taktik ayağı bugün sona erdi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından, tamamlandığı bugün duyrulan tatbikatın görüntüleri ile ilan edildi.

“Mavi Vatan’da Güçlüyüz Anavatan’da güvendeyiz.” sloganıyla başlayan tatbikat, yine bu sözlere yakışır bir şekilde sona erdi. Özellikle dosta gurur, düşmana korku salan görüntüler, geride gurur dolu izler bıraktı.

Mavi Vatan Yunan basınında
Cumhuriyet tarihinde düzenlenen en büyük deniz tatbikatı olma özelliğini taşıyan ve ana vatanı çevreleyen üç denizde gerçekleştirilen “Mavi Vatan 2019 Tatbikatı” Yunan basınında geniş yer buldu.

Yunan basınında yer alan haberlerde, Türkiye’nin “gövde gösterisi”nde bulunduğuna dikkat çekilirken, tatbikatın, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı doğalgaz arama faaliyetleri sırasında gerçekleştiği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir