Bir siz eksiktiniz, o ülke de Suriye’ye geliyor

Bir siz eksiktiniz! O Ülke de Suriye’ye geliyor. Suriye iç savaşında sahada daha aktif bulunmak isteyen fakat stratejisi, taktiği ve ulusal çıkarları en az bilinen büyük güç Çin. DEAŞ ve terör bahanesiyle onlarca ülkenin çöreklendiği Suriye her geçen gün yeni gelişmelere imza atıyor. Suriye’ye şimdi de Çin girmek istediğini belirtti. Çin yönetimi Suriye’de daha fazla ve daha aktif rol oynamaya niyetli olduğunu açıkladı.

Çin’in Şam Büyükelçisi Qi Qianjin, ülkesinin Suriye’deki krizin çözümü için daha büyük rol oynayacağını söyledi. Suriye krizinin aşılması için Çin’in mutlaka çözümde yer alması gerektiğini ifade etti. Ülkesinin Şinhua haber ajansına konuşan Çinli diplomat, “Suriye’nin gelişimi ve yeniden yapılandırılması için uğraşmaya odaklanmanın zamanı bence geldi. Bence Çin bu süreçte Suriye halkı ve hükümetine daha fazla yardım sağlayarak daha fazla rol oynayacak” dedi.

Çin’in Şam Büyükelçisi Çi Çiencin, Şam’daki Muvasat Üniversitesi Hastanesi’ni ziyaretinin ardından Şinhua ajansına yaptığı açıklamada, “Suriye’nin gelişimi ve yeniden inşası için yapılacak çalışmalara odaklanmanın zamanı geldi.” ifadesini kullandı.

“SURİYE HÜKÜMETİ VE HALKINA DAHA ÇOK DESTEK VERECEĞİZ”

“Suriye’nin yeniden inşası için bu ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği içerisinde çalışacaklarını” söyleyen Çi, “Bence Çin, ilerleyen süreçte Suriye hükümeti ve halkına daha fazla destek olacak, daha çok yardım sağlayacak ve Suriye’nin yeniden inşasında etkin rol oynayacak.” dedi.

ÇİN’İN SURİYE’DE ASKERİ VARLIĞI YOK

Çinli 30 iş adamının ise yaz başından itibaren bu yana Suriye’ye giderek ülkenin yeniden inşası için yatırım fırsatları aradığı açıklanmıştı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) daimi üyelerinden biri olan Çin, Suriye ile ilgili BMGK’da yapılan kritik yedi karar oylamasında da çekimser oy kullanmıştı. Diğer yandan Çin’in, Suriye’de halen askeri varlığı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir