Bir Çernobil eksikti

Ukrayna’da 34 yıl önce dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşanmasına neden olan p’atlamanın yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali’nin bulunduğu Çernobil bölgesindeki çıkan yangın, nükleer santralin bulunduğu yere yaklaştı.

Yangın, 4 Nisan tarihinde başlamasına ve yürütülen yoğun çalışmalara rağmen, henüz söndürülemedi. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı bildirildi. dolby atmos full crack

YANGIN NEDEN ÇIKTI?

Yangının başlaması konusunda üç ihtimal üzerinde durulduğu, bunlardan birinin komşu il olan Jitomir ilindeki ağaçlık alanlardaki yangının sıçraması, ikincisinin de bölgedeki elektrik hatlarından kuru otlara kıvılcım sıçraması, üçüncüsünün ise kasıtlı yakma olduğu tahmin ediliyor.

KİEV’İ KAPSAYACAK

Çernobil bölgesindeki yangından kaynaklanan radyoaktif bulutun, yarın sabah erken saatlerde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i kapsayacağı düşünülüyor.

Çernobil Nükleer Snatrali’nin 4 Numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen p’atlama sonucunda çevreye radyasyon yayılmasıyla, dünya tarihindeki en büyük çevre felaketi meydana gelmişti. Çernobil Nükleer Snatrali’nin tamamı ise, 2000 yılında kapatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir