Başkan Erdoğan konuşuyor

Grup toplantısı ilişkin frekans bildirisinde İngilizce ve Arapça simültane çevirisi de yapılacağı duyurulmuştu.

Erdoğan, grup konuşmasına geçen hafta gerçekleştirdiği Moldova ziyaretine değinerek başladı. “Çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik” diyen Erdoğan, “Bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüzü Gökoğuz’da çeşitli programlara katıldık. 15 bin kişinin katıldığı meydan mitingini yerine getirdik” ifadesini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI

“Cemal Kaşıkçı ci-nayetiyle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapmak istiyorum. Öncelikle merhum Kaşıkçı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı diliyorum. Cemal Kaşıkçı 28 Eylül Cuma günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gidiyor. Kaşıkçı’nın ziyaretinin ci-nayeti planlayan ekibe haber verildiği ortaya çıkıyor. 1 Ekim tarihinde saat 16:30’da operasyondan bir gün önce. 3 kişilik bir ekip İstanbul’a geliyor.

“BAŞKONSOLOSLUKTAN BİR EKİP BELGRAD ORMANI VE YALOVA’DA KEŞİF YAPTI”

Başkonsolosluktan bir başka ekip de Belgrad Ormanı ve Yalova’da keşif çalışmaları yapıyor. 2 Ekim saat 13:45’te 3 kişilik bir diğer ekip İstanbul’a geliyor. Aralarında generallerin de bulunduğu 9 kişilik ekip de bir başka otele gidiyor. 15 kişilik bu ekip sabah 09:50 ile 11:00 saatleri arasında ayrı ayrı gelip başkonsolosluğunda buluşuyor.

Aynı gün erken saatlerde Londra’dan İstanbul’a dönen Kaşıkçı, 13.08’de konsolosluğa yaya olarak giriyor. Bu saatten sonra da bir daha kendisinden haber alınamıyor.

Akşam saat 17:50 ülkemiz resmi makamlarına nişanlısı tarafından Kaşıkçı’nın alı konduğu veya başına kötü bir şey geldiğine yönelik başvuru yapılıyor. Emniyetin ilgili birimleri hemen tahkikat başlatıyor. Kameraların incelenince Kaşıkçı’nın konsolosluktan çıkmadığı görülüyor.

“ARAŞTIRMA DERİNLEŞTİKÇE ÇOK İLGİNÇ BİLGİLERE ULAŞILIYOR”

Araştırma ve soruşturma derinleştikçe çok ilginç bilgilere ulaşılıyor. Öncelikle ci-nayetin olduğu günün arifesinden başlayarak çeşitli uçaklarla 15 Suudi güvenlikçi ve adli tıpçının geldiği görülüyor. Kıyafeti, gözlüğü ve sakalıyla Cemal Kaşıkçı’ya benzetilmeye çalışılan bir kişi ve diğer şahsın da tarifeli uçakla Riyad’a gittikleri ortaya çıkıyor. Suudi Arabistan yönetimi ise 4 Ekim’de yaptığı açıklamayla Kaşıkçı’nın öld-ürülmesiyle ilgili iddiaları tümüyle reddediyor. Başkonsolos 6 Ekim’de Reuters muhabirini konsolosluğa davet edip lakayıt bir havada kendini savunuyor.

“ZAN ALTINDA BIRAKMAMAK İÇİN SORUŞTURMANIN SONUCUNU BEKLEDİK”

Önce bazı şeyleri sormak ve cevabını aramak zorundayız. Çünkü bu olay İstanbul’da cereyan ediyor. Bunu sorgulamak hakkımızdır. Meselenin üzerindeki sis bulutu kalkmaya başladıkça diğer ülkeler harekete geçti. Biz de bu olay karşısında sessiz kalmayacağımızı ifade ettik. Kimseyi haksız yere zan altında bırakmamak için soruşturmanın sonucunu bekledik.

“KONUŞMAMIZDAN BİR GÜN SONRA BAŞKONSOLOS GÖREVDEN ALINDI”

Kral’ın talimatı üzerine başkonsolosluk binasına giren savcılık ve emniyet birimlerimiz inceleme yaptı. Başkonsolos konuşmamızdan bir gün sonra görevden alındı. 18 Ekim’de bir kez daha başkonsolosluk binasında inceleme yapıldı.

19 Ekim tarihinde yani ci-nayetten 17 gün sonra Suudi yönetimi Cemal Kaşıkçı’nın öld-ürüldüğünü resmen kabul etti. Yönetim adına yapılan açıklamada Kaşıkçı’nın arbede esnasında öld-üğü söylendi.

“TRUMP İLE KAPSAMLI BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Aynı gün Kral Selman ile bir görüşme daha gerçekleştirdik. Olaya karıştığı belirtilen 18 kişinin şuanda tutuklandığını bana ifade etti. Türkiye’ye Gelen 15 kişi artı 3 kişi konsoloslukta görevli olan. Bu gelişmeler elbette önemlidir. 21 Ekim’de de sayın Trump ile kapsamlı bir telefon konuşması gerçekleştirerek olayın aydınlatılması konusunda mutabık kaldık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir